Co w internecie piszczy

4 x zalety i wady Internetu mobilnego

4 minut czytania

Czasy w których samo posiadanie dostępu do Internetu, bez względu na jego prędkość i jakość, było powodem do zadowolenia bezpowrotnie minęły. Możliwość korzystania z globalnej sieci, która jeszcze dwadzieścia lat temu była przywilejem i formą nowinki, dzisiaj staje się absolutną koniecznością, bez której trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie.

Wzrost mobilności oraz umacniająca się pozycja „gospodarki cyfrowej” sprawiły, że klasyczny Internet „z gniazdka” coraz częściej nie spełnia już wszystkich potrzeb przeciętnego użytkownika, podobnie jak korzystanie z WiFi, które choć zapewnia dostęp do sieci z niemal każdego miejsca w domu lub firmie to również ma sporo wad.

Przełomem, będącym odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów, stało się GPRS, następnie EDGE i w końcu LTE działające w 4G, pozwalające na wygodne i szybkie korzystanie z Internetu praktycznie z każdego miejsca. Od momentu, gdy na dobre rozgościło się na rynku minęło już kilka lat, a kolejni operatorzy telefonii komórkowej prócz pakietów abonamentowych wprowadzili także oferty prepaid, cieszące się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Jednak czy „Internet mobilny” jest dobrym zamiennikiem klasycznego Internetu „po kablu”?

Poznajcie 4 największe zalety oraz wady jakimi odznacza się Internet mobilny.

Zalety internetu mobilnego

1. Mobilność i dostępność

Współczesny styl i tempo życia zmuszają nas do korzystania z internetu również poza domem i miejscem pracy. Internet mobilny (na kartę SIM) jest doskonałym rozwiązaniem dla osób potrzebujących ciągłego dostępu do sieci. Co ważne mamy tu do czynienia z mobilnością „pełną gębą” – kartę wystarczy umieścić w modemie, routerze lub telefonie i zabrać go ze sobą w dowolne miejsce. Liczba białych plam na mapie kraju z roku na rok systematycznie spada, więc szansa na to, że w podróży zostaniemy odcięci od skrzynki pocztowej lub ulubionego komunikatora jest niewielka.

2. Brak zobowiązań

Podpisując umowę na Internet stacjonarny stajemy przed koniecznością związania się z operatorem na przynajmniej kilka-kilkanaście miesięcy. Próby jej rozwiązania przed terminem będą w większości przypadków skutkować koniecznością zapłacenia wysokich kar umownych, niekiedy odpowiadających wysokości… sumy rachunków, które musielibyśmy opłacać do samego końca jej obowiązywania.

W przypadku Internetu mobilnego możemy skorzystać z opcji pre-paid, czyli kupić taką kartę internetową z określoną ilością GB do wykorzystania. Jednym z największych atutów oferty prepaid jest brak zobowiązań stałych – jeżeli oferta operatora nie spełniła oczekiwań lub nie mamy już potrzeby dalszego korzystania z taryfy możemy po prostu przestać jej używać, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów z tego tytułu.

3. Elastyczność

Internet na kartę będzie działać równie dobrze w dedykowanym modemie jak i smartfonie, który można wykorzystać w roli routera. Nic jednak nie stoi też na przeszkodzie, aby internet mobilny użyć bezpośrednio we własnym telefonie, jeżeli np. korzystamy z oferty abonamentowej, ale zbyt szybko wykorzystaliśmy przysługujący transfer. Dzięki powyższemu zakupiony starter sprawdzi się nie tylko w roli „podstawowego” źródła dostępu do globalnej sieci, ale również jako swego rodzaju „koło zapasowe”, szczególnie jeżeli posiadane urządzenie zostało wyposażone w moduł Dual-SIM.

4. Niemal świetlna prędkość

Dość niedawno na polskim rynku zawitała technologia 5G umożliwiająca przesył danych z prędkością ponad 1Gbit/s. To w zasadzie prędkość zbliżona do światłowodu! Dzięki temu rozwiązaniu będzie możliwy rozwój technologii IoT (Internet of Things) czyli internetu rzeczy. Umożliwi to podłączanie w sieć mnóstwa różnych przedmiotów i zintegrowanie ich z Twoim smartfonem, smartwatchem komputerem czy samochodem.

Wady internetu mobilnego

1. Ograniczenia transferu

Wszystkie pakiety internetu mobilnego, zarówno abonamentowe jak i pre-paid, opierają się na ograniczeniu transferu do określonej liczby przesłanych GB. Niestety oddając się oglądaniu filmów lub pobierając duże ilości danych (np. grę, które obecnie zajmują bardzo dużo miejsca) bardzo łatwo stracić „poczucie gigabajtów”, co z kolei zaowocuje nieprzyjemną niespodzianką w postaci „lejka” lub dodatkowych opłat, których możemy być nieświadomi.

W przypadku wykorzystania pakietu oczywiście istnieje zarówno w usługach abonamentowych jak i usługach pre-paid możliwość dokupienia dodatkowych GB transferu, ale wymaga to każdorazowo podjęcie akcji ze strony użytkownika, co dla niektórych może być dość kłopotliwe i upierdliwe.

2. Białe plamy w zasięgu

Choć dzięki internetowi mobilnemu mamy go dostępnego prawie wszędzie, to na mapie Polski nadal występują miejsca, w których po prostu nie ma zasięgu lub nadajnik nie obsługuje ani technologii 4G ani technologii 5G. Jako zwykły użytkownik nie do końca wiemy w jakich miejscach i okolicznościach internetu nam zabraknie, co może mieć niepożądane skutki, jeżeli wyjątkowo liczymy na dostęp do niego.

Ponadto, internet mobilny korzysta z technologii radiowych, która niestety nie przenika dobrze wszystkich materiałów budowlanych. W wielu przypadkach, korzystanie z internetu sieci komórkowych będzie wręcz niemożliwe – w szczególności jeśli znajdujesz się w budynkach właśnie z takich struktur, czy w piwnicy lub długim tunelu.

3. Współdzielenie nadajników

Kolejną niedogodnością, którą pewnie każdy z Was odczuł, to fakt współdzielenia i maksymalnego transferu z poszczególnych nadajników. W szczególności ta niedogodność odczuwalna jest w trakcie wakacji i ferii zimowych, gdzie powstają duże skupiska ludzi. W tych miejscach płynne korzystanie z internetu staje się wręcz niemożliwe w szczególności w godzinach wieczorowych, kiedy wszyscy rzucają się do jego przeglądania.

4. Koszt

Pomimo wielu głośnych haseł, że operatorzy oferują “Internet za darmo” itd. jego koszt w stosunku do usług opartych na miedzi i światłowodach (Internet stały) jest niewspółmiernie drogi. Należy pamiętać, że oglądamy coraz więcej filmów on demand. Ściągamy coraz większe gry i programy. Nasze zdjęcia mają coraz lepszą jakość a co za tym idzie i wielkość. Produkujemy, ściągamy i wysyłamy coraz większe i większe ilości danych. Internet stacjonarny ma zawsze stałą cenę i jest nieograniczony w kontekście dopuszczalnego transferu danych. W przypadku Internetu mobilnego, zawsze mamy tą granicę, po przekroczeniu której koszty rosną nawet kilkunastokrotnie w stosunku Internetu stacjonarnego.

101 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Cyberbezpieczeństwo

Ogólne zasady zachowania i bezpieczeństwa w sieci Internet

17 minut czytania
Internet, często nazywany siecią globalną, to ogromna sieć komputerowa, która łączy miliardy urządzeń na całym świecie. Jest to infrastruktura, która umożliwia przesyłanie…
Artykuły partnerskieSieci Komputerowe

Modem z internetem do laptopa – jaki wybrać?

3 minut czytania
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Chcesz korzystać z sieci na komputerze? Do wyboru masz różne rodzaje routerów lub modemów z internetem do laptopa. Sprawdź, co…
Zarabianie w internecie

35 systemów do zarabiania na wypełnianiu płatnych ankiet internetowych - test zarobków

11 minut czytania
Podczas przeglądania różnych opcji zarabiania przez internet, natrafiłem na popularną metodę, jaką jest wypełnianie ankiet online. Postanowiłem przeprowadzić test, aby ocenić, czy…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.