Artykuły partnerskieTechnologie

Na czym polega wirtualna rzeczywistość? Poznaj jej możliwości

3 minut czytania

Wirtualna rzeczywistość w niezwykły sposób przenosi do świata gier i niesamowitych wizualizacji w technologii 3D. Można się do nich przenieść za pomocą urządzenia przenośnego, które ma wbudowany własny system oraz przy użyciu kontrolerów ruchu. Dzięki VR możemy znaleźć się w niezwykle realistycznie odzwierciedlonych miejscach i w zupełnie nowy sposób integrować się ze znajomymi online. Na czym dokładnie polega technologia VR?

Na czym polega wirtualna rzeczywistość?

Od paru dobrych lat VR cieszy się niezwykłą popularnością. To wirtualne środowisko, które sprawia, że rozrywka i edukacja wchodzą na wyższy poziom. Na początku gogle VR były używane głównie do oglądania filmów, a dziś – nawet do wirtualnych spotkań w pracy, rozgrywek online ze znajomymi, do nauki i rozwoju medycyny. Umożliwia przeniesienie wykonywania różnorodnych czynności do zupełnie nowego, trójwymiarowego świata, w którym bardzo często procesy stają się zdecydowanie łatwiejsze.

Osoba nosząca zestaw do rzeczywistości wirtualnej i trzymająca kontrolery VR wchodzi w interakcję z wirtualnym środowiskiem. W tle znajduje się duży ekran wyświetlający model 3D, prawdopodobnie związany z robotyką lub inżynierią

Gogle VR i kontrolery ruchu

Technologia VR całkiem niedawno była osiągalna jedynie dla nielicznych, teraz jest dostępna powszechnie w przystępnych cenach oraz charakteryzuje się niemałym wyborem. Ciężko jest się od niej oderwać w szczególności, że możemy doświadczyć jej na wyciągnięcie ręki, w każdym momencie dnia bez wychodzenia z domu. W jej skład wchodzą:

Gogle VR

To specjalne okulary ze wbudowanymi soczewkami, które możemy regulować nawet przy wadzie wzroku. Każda z nich wyświetla osobno obraz dla uzyskania lepszej perspektywy i głębi. Posiadają czujniki do kontrolowania ruchu głową, a najnowsze modele mają wbudowany głośnik, co niezwykle przydaje się w grach online. Na naładowanej baterii wytrzymują do kilku godzin nieprzerwanej rozrywki.

Oprogramowanie

Najnowsze modele gogli nie tylko bardzo realistycznie odwzorowują świat, ale i mają własny system oraz działają zupełnie bezprzewodowo. W pierwszych dostępnych na rynku goglach VR umieszczało się telefon komórkowy, co jedynie umożliwiało doświadczanie uproszczonej wersji wirtualnej rzeczywistości. Kolejnym krokiem natomiast były gogle przewodowe, natomiast kable znacząco wpływały na wygodę korzystania ze sprzętu. Najnowszy sprzęt bezprzewodowy natomiast może działać w trybie połączenia z komputerem lub przenośnym.

Kontrolery

Do zestawu zaawansowanych gogli dołączane są dedykowane kontrolery, które działają jak pady, odzwierciedlając ruchy rąk w VR. Dostępne są również całe rękawice, a dla zaawansowanych użytkowników nawet specjalne zsynchronizowane platformy do chodzenia. Z ciekawostek technologicznych – najnowsze modele potrafią zapamiętać układ naszej dłoni i każdego palca z osobna. Wówczas kontrolery są zupełnie zbędne.

Kobieta nosząca zestaw do rzeczywistości wirtualnej i trzymająca kontrolery VR uczestniczy w wirtualnym doświadczeniu w biurze lub klasie. W tle widać innych uczestników również korzystających z technologii VR, co sugeruje wspólną sesję szkoleniową lub edukacyjną

Gry, praca i edukacja z goglami VR

Najwięcej słyszy się o zastosowaniu VR w grach komputerowych. Czy to gry multiplayer, czy single – wirtualna rzeczywistość oferuje dużo więcej emocji i realizmu niż rozgrywka na komputerze. Ale to nie wszystko! Technologia ta sprawdzi się również w pracy – możemy porozumiewać się zdalnie i spotykać ze współpracownikami, omawiając na wirtualnej tablicy wszelakie problemy i rozwiązując je w czasie rzeczywistym. Takie zastosowanie sprawdza się również podczas prowadzenia szkoleń i lekcji online.

Zastosowanie w medycynie

Wirtualna rzeczywistość ma swoje zastosowanie i nieustannie się rozwija również w dziedzinie medycyny. Gogle VR najpierw były wykorzystywane do nauki anatomii człowieka w 3D czy do wykonywania prostych ćwiczeń. Teraz natomiast można przy ich pomocy wykonywać skomplikowane operacje w wirtualnym świecie, co umożliwia realistyczną naukę na ludzkim organizmie. Wielkim krokiem naprzód są także wizualizacje rehabilitacyjne – motywują do działania osoby ze schorzeniami. Dodatkowo gogle VR mogą wspomagać terapie dla osób cierpiących na wszelakie dolegliwości psychiczne, znacznie przyspieszając okres powrotu do zdrowia. Gogle mogą być też wykorzystywane do medytacji w domu! Pomagają w wyciszeniu i relaksacji.

Kobieta siedząca na kanapie nosząca zestaw do rzeczywistości wirtualnej i trzymająca kontrolery VR. Uśmiecha się i wygląda na zafascynowaną, prawdopodobnie ciesząc się wirtualną grą lub doświadczeniem w zaciszu swojego domu

Zwiedzanie w zaciszu domowym

Zwiedzanie miast w 3D robi ogromne wrażenie, gdy tak naprawdę znajdujemy się w swoich czterech ścianach. Parki rozrywki, muzea czy egzotyczne miejsca teraz są dostępne w jednym urządzeniu na wyciągnięcie ręki. Można również skorzystać z wirtualnych wycieczek z oprowadzaniem i przewodnikiem. Takie możliwości są niezwykłym przeżyciem szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami, które mają ograniczone możliwości mobilne.

Przyszłość technologii gogli VR

Rozwój technologii nie zwalnia, wręcz przeciwnie – pędzi jak szalony. Co roku na rynku pojawiają się nowe modele z coraz to nowszymi możliwościami. Aby nadążyć, warto wyposażyć się też w szybki internet domowy, który zapewni nam nieprzerwaną łączność i pozwoli na przyjemne oraz bezproblemowe użytkowanie gogli. Czy to do pracy, czy do użytku domowego, każdy użytkownik z pewnością skorzysta z możliwości, jakie oferuje VR.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieSEOSztuczna Inteligencja

Czym jest Google AI Overview i jak wpłynie na przyszłość wyszukiwarek internetowych?

3 minut czytania
Google AI Overview to kompleksowe narzędzie opracowane przez Google, które ma na celu zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki korzystamy z wyszukiwarek internetowych. W…
Sztuczna Inteligencja

Przyszłość sztucznej inteligencji: Trendy i innowacje w 2024 roku

5 minut czytania
Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina technologii, która od lat dynamicznie się rozwija, wywierając ogromny wpływ na różne aspekty naszego życia. Rok 2024…
Sztuczna Inteligencja

Deepfake i jego wpływ na media: Jak rozpoznać i zwalczać fałszywe informacje?

8 minut czytania
Deepfake to technologia oparta na sztucznej inteligencji, która umożliwia generowanie i manipulowanie obrazem oraz dźwiękiem w celu tworzenia materiałów wideo, które są…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.