Artykuły partnerskieTechnologie

Jaka karta graficzna na początek?

3 minut czytania

Świat wykreowany cyfrowo wpływa na naszą codzienność coraz częściej. Gry komputerowe przechodzą prawdziwą złotą erę, a projektowanie graficzne to bez wątpienia dobry pomysł na karierę. Nic dziwnego więc, że tak wiele osób chce upgradować sprzęt komputerowy. Dobra karta graficzna to coś, od czego powinno się zacząć. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Karty przeznaczone do fotografii i projektowania

Pierwszą rzeczą jest sprecyzowanie własnych potrzeb. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania, czemu nowa karta graficzna ma służyć. Zwykle taki sprzęt kojarzy się z super grami, ale profesjonalna obróbka zdjęć oraz projektowanie 3D również wymagają wsparcia ze strony technologii. Zwłaszcza dzisiaj, gdy liczy się każdy detal, a oczekiwania odbiorców są bardzo wysokie. Nawet jeśli chodzi o materiały na social media.

Przed wyborem karty, należy sprawdzić wymagania zaawansowanych programów graficznych. To samo dotyczy fotografii oraz obrabiania filmów. Sprzęt musi być kompatybilny z oprogramowaniem, inaczej praca na materiale 4K – to już w zasadzie codzienność – nie będzie przebiegać płynnie. Każdy program tego typu ma określone minimum sprzętowe, którego trzeba się trzymać. Oczywiście warto tę granicę przekroczyć i zainwestować w coś o półkę wyżej. Wówczas renderowanie obrazu będzie hulać, aż miło!

No więc jaką kartę graficzną wybrać? Nie musi to być najdroższy sprzęt. Nie musi także pochodzić z tego roku. Do zdjęć czy tworzenia prostych animacji 3D wystarczy karta graficzna GeForce RTX 3060. W dobrym sklepie komputerowym można ją kupić już za ok. 1500 zł. To naprawdę małe pieniądze, a w zamian dostanie się możliwość pracy w rozdzielczości 7680 x 4320 px, chociażby, czy przepustowość pamięci na poziomie 240 GB/s. To w zupełności wystarczy, aby móc zacząć działalność w grafice.

Zakup karty graficznej do gier

O ile obróbka wideo wysokiej rozdzielczości czy modelowanie 3D można wykonać za pomocą stosunkowo niedrogiej karty, o tyle gry… Nie czarujmy się. Tutaj już trzeba wydać znacznie więcej złotówek. Dlaczego? Ponieważ nowoczesne gry komputerowe są tak skomplikowane, że po prostu musisz mieć sprzęt, który będzie w stanie je udźwignąć. Każda sekunda rozgrywki w najnowszym Diablo, dajmy na to, oznaczać będzie niewyobrażalne wręcz obciążenie komputera stacjonarnego. Potrzeby tak wymagających gier mogą zostać spełnione tylko przez wydajne karty graficzne z najwyższej półki.

I w przypadku gier należy sprawdzić wymagania sprzętowe konkretnego tytułu. Oprócz tego karta graficzna powinna mieć także wydajne chłodzenie. To niezwykle istotne, jeśli chodzi o gry. Przepływ danych w trakcie rozgrywki może nagrzać sprzęt do tego stopnia, że ulegnie on awarii. W związku z tym warto zwrócić uwagę choćby na model Gigabyte RTX 4090 GAMING OC 24G DLSS 3. To mocna karta gamingowa wyposażona w system chłodzenia WINDFORCE. Trzy wentylatory o specjalnej konstrukcji pozwalają osiągnąć świetne rezultaty. Do tego obudowa systemu została tak zaprojektowana, żeby odbierać nadwyżkę ciepła z rzadko spotykaną skutecznością. Wprawdzie to cacko kosztuje ponad 8000 zł, ale najwydajniejsze modele gamingowe to technologia godna dużych pieniędzy. Warto dodać, że RTX 4090 to i tak nie najdroższa karta na rynku. Są opcje przekraczające pułap 10 000 zł, i to konkretnie.

Czy zintegrowana karta graficzna ma sens?

Niekoniecznie. Prawda jest taka, że zintegrowany układ graficzny nie będzie aż tak wydajny, jak sprzęt kupiony osobno. Zwykle takie rozwiązania stosuje się w laptopach. W wielu przypadkach możliwości karty kończą się więc na rozdzielczości Full HD. Dedykowane karty graficzne nie będą też dobrze chłodzone. Bardziej wymagające czynności mogą okazać się za ciężkie. W efekcie układ się przegrzeje, komputer się zawiesi, a renderowanie filmiku w 4K będzie trwało cały dzień.

Modele zintegrowane jak na przykład AMD Radeon RX Vega sprawdzą się podczas podstawowych działań. Oglądanie filmów z dziewczyną, niewymagające gry czy szybka obróbka zdjęć w Photoshopie – w takich sytuacjach wbudowana karta graficzna powinna sobie poradzić. Zaawansowany gaming natomiast lub modele architektoniczne 3D – tu nie ma co liczyć na wydajność. To może zapewnić tylko i wyłącznie mocna karta graficzna do zadań specjalnych.

Sama grafika to nie wszystko!

Bardzo ważne jest to, aby myśleć kompleksowo. Wybierając kartę graficzną, należy zwrócić uwagę na cały zestaw sprzętowy. Brak uwzględnienia pamięci ram komputera czy realnej mocy procesora to najczęstszy błąd początkujących. Zarówno entuzjaści gier, jak i graficy komputerowi powinni kupować swój sprzęt z głową. Tylko kompatybilny układ komponentów będzie w stanie spełnić konkretne oczekiwania.

Nie należy również zapominać o monitorze. Profesjonalny fotograf ślubny musi mieć konkretny monitor graficzny, aby jego praca miała ręce i nogi. To samo architekci 3D czy montażyści wideo. Szeroki ekran to wygoda, a pełne odwzorowanie kolorów pozwoli wykorzystać 100% możliwości karty graficznej i innych podzespołów. Gracze też powinni o tym pamiętać.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Przewodnik po aktualizacjach oprogramowania dla Twojego sprzętu RTV

9 minut czytania
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie technologii, urządzenia RTV, takie jak telewizory, systemy audio i odtwarzacze multimedialne, stały się centralnym punktem naszego…
Usługi IT

Hosting współdzielony kontra VPS: Który jest najlepszy dla twojej strony, sklepu lub serwisu?

9 minut czytania
W świecie, gdzie obecność online staje się coraz bardziej kluczowa dla sukcesu biznesowego, wybór odpowiedniego hostingu dla strony internetowej to nie tylko…
Artykuły partnerskieUsługi IT

Projektowanie stron internetowych - wdrożenie i optymalizacja

3 minut czytania
Tworzenie stron internetowych to proces, który łączy kreatywność, wiedzę techniczną i umiejętność komunikacji, a także umożliwia budowanie silnej obecności w Internecie. W…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.