Artykuły partnerskie

Zostań ekspertem w analizie danych – atrakcyjne oferty pracy dla analityków IT

2 minut czytania

Artykuł Sponsorowany

Wszyscy wiedzą, że płace w sektorze IT są wysokie. Warto jednak pamiętać, że nie trzeba być programistą, żeby bardzo dobrze zarabiać. Na atrakcyjne zarobki mogą też liczyć analitycy IT, bez których praca nad rozwiązaniami informatycznymi oraz innymi projektami byłaby trudna, a wręcz niemożliwa. Czym dokładnie zajmuje się analityk IT? Ile zarabia się w tym zawodzie i gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy?

Analityk IT – kim jest i czym się zajmuje?

Analityk IT to pośrednik pomiędzy klientem (zewnętrznym lub wewnętrznym) a zespołem programistów. Jego najważniejszym zadaniem jest zrozumienie potrzeb klienta, a następnie przekazanie ich programistom i stworzenie harmonogramu prac, aby przeprowadzić je w jak najefektywniejszy sposób.

Wyjaśnijmy, dlaczego praca analityka IT jest tak istotna. Wynagrodzenia stanowią największą część kosztów pracy w sektorze IT. To bardzo ważne, żeby programiści nie marnowali czasu i dokładnie wiedzieli, co muszą zrobić i jakie cele mają osiągnąć. Klienci zazwyczaj mają określoną wizję gotowego rozwiązania, ale rzadko kiedy dokładnie wiedzą, czego chcą i co jest potrzebne. Analityk IT przekształca wizję klienta w gotowy plan pracy. Zazwyczaj zajmuje się on bardziej stroną organizacyjną niż techniczną, za którą odpowiada architekt systemu, ale w praktyce doskonała znajomość technicznych aspektów projektu jest niezbędna.

Jak zostać analitykiem IT? Co trzeba umieć?

Gdy spojrzeć na zapotrzebowanie pracodawców okazuje się, że praca dla analityka IT nie jest łatwa do znalezienia. Liczba ofert jest znacznie mniejsza, niż w przypadku programistów, a pracodawcy z reguły wymagają wysokich kwalifikacji, nawet od juniorów. Postawienie pierwszych kroków w tym zawodzie jest niestety trudne.

Aby zostać analitykiem IT, trzeba doskonale orientować się w tym, jak działa cała branża. Większość firm wymaga przynajmniej dwuletniego doświadczenia z zakresu programowania oraz wykształcenia kierunkowego z zakresu informatyki. Dodatkowe kursy z tematyki zarządzania lub doświadczenie menedżerskie są ważnym atutem, podobnie jak skrupulatność oraz sumienność. W pracy analityka IT kluczowe są kompetencje miękkie – komunikatywność oraz umiejętność prowadzenia negocjacji z klientem.

Gdzie szukać pracy jako analityk IT?

Liczba aktywnych ofert pracy dla analityków IT nie jest duża, nawet w skali całej Polski. Pracodawcy zazwyczaj ogłaszają się na serwisach ogłoszeniowych z ofertami dla specjalistów. To właśnie tam warto zacząć poszukiwania pracy jako analityk IT. Dobrym źródłem propozycji jest również LinkedIn, gdzie headhunterzy prowadzą rekrutacje doświadczonych pracowników. Warto też regularnie odwiedzać targi branżowe – sektor IT często organizuje podobne wydarzenia, które często są połączone z giełdą ofert pracy.

Ile zarabia analityk IT?

Zarobki analityka IT zależą od wykształcenia, doświadczenia, posiadanych kwalifikacji oraz wielkości projektu, nad którym pracuje. Im bardziej skomplikowane rozwiązanie informatyczne, tym lepsze zarobki, ale też większe wymagania ze strony pracodawcy. Niestety analitycy IT rzadko kiedy mają możliwość wyboru projektów. Warto jednak wybierać trudniejsze projekty, bo zapewniają one perspektywy dalszego rozwoju zawodowego.

Analityków IT najczęściej zatrudniają software house’y, które pracują na potrzeby różnych klientów. To właśnie tam można najlepiej zarobić, ale dzieje się to kosztem dużego nakładu pracy. Co istotne, większe firmy też potrzebują własnych analityków IT. Zakres obowiązków w dużych korporacjach jest z reguły znacznie szerszy.

Praca jako analityk IT – perspektywy zawodowe

Sektor IT dynamicznie się rozwija i potrzebuje dziesiątek, a nawet setek tysięcy wysoko wykwalifikowanych pracowników. Liczba ofert pracy dla analityków IT nie jest duża, ale bierze się to ze specyfiki tego zawodu – do pracy nad projektami potrzeba znacznie więcej programistów. Mimo to analityk IT to perspektywiczny zawód, który już teraz zapewnia wysokie, często pięciocyfrowe zarobki. Nic nie wskazuje na to, żeby miało się to wkrótce zmienić!

105 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Praca programisty - etat kontra umowa B2B

3 minut czytania
Zawód programisty daje dużą dowolność co do formy zatrudnienia. Możesz zdecydować się na etat i wszystkie przywileje pracownicze z tym związane lub…
Artykuły partnerskie

Tłumacz przysięgły — wymagania, uprawnienia, zarobki

4 minut czytania
W Polsce dokumenty urzędowe, czy też procesowe muszą być tłumaczone przez uprawnioną do tego osobą. Kimś takim jest tłumacz przysięgły. Jakie wymagania…
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Ile zarabia informatyk?

3 minut czytania
Informatyka to fascynująca dziedzina, której popularność utrzymuje się na stałym poziomie od wielu lat. W miarę wzrostu roli technologii w naszym codziennym…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.