Artykuły partnerskie

Wniosek o Freistellung w Niemczech: jak złożyć i jakie dokumenty są potrzebne?

2 minut czytania

Wniosek o Freistellung w Niemczech: jak złoOsoby prowadzące w Niemczech firmy budowlane muszą pamiętać, że u naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje specjalny podatek budowlany – Bauabzugsteuer. Przedsiębiorcy mogą jednak wystąpić o zwolnienie z tej opłaty fiskalnej, składając w tamtejszym urzędzie wniosek o Freistellung. Sprawdź, jak wygląda w praktyce ścieżka ubiegania się o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech.żyć i jakie dokumenty są potrzebne?

Podatek budowlany i Freistellung w Niemczech – najważniejsze informacje

Obowiązujący w Niemczech podatek budowlany, czyli Bauabzugsteuer, reguluje ustawa o niemieckim podatku dochodowym (niem. Einkommensteuergesetz, EStG). Na jej mocy opłacie tej podlegają przedsiębiorcy świadczący na terenie Niemiec usługi budowlane rozumiane jako wszystkie usługi mające na celu produkcję, naprawę, konserwację, modyfikację czy usuwanie budynków.

Co oznacza niemiecki podatek budowlany w praktyce? Przede wszystkim należy wiedzieć, że podatek ten wynosi 15% wartości każdej przeprowadzonej usługi, a potrąca go każdorazowo zleceniodawca z kwoty wynagrodzenia wskazanego na fakturze otrzymanej od wykonawcy. Potrąconą kwotę zleceniodawca następnie odprowadza do odpowiedniego urzędu skarbowego w Niemczech. Oznacza to tym samym, że finalnie do wykonawcy trafia tylko 85% kwoty widniejącej na fakturze. Obowiązek ten nie dotyczy jednak przedsiębiorców, w przypadku których całkowita kwota usług budowlanych wykonanych na rzecz zleceniodawcy pozostaje w danym roku kalendarzowym niższa bądź równa 5000 euro.

Natomiast Freistellung to zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech, na podstawie którego właściciele firm budowlanych mogą uniknąć potrąceń i otrzymać pełną kwotę wynagrodzenia za wykonane usługi.

Jak złożyć wniosek o Freistellung i uzyskać zwolnienie z niemieckiego podatku budowlanego?

Chcąc skutecznie wnioskować o Freistellung, należy przede wszystkim posiadać numer identyfikacji podatkowej w Niemczech (niem. Steuernummer), czyli – inaczej mówiąc – być niemieckim podatnikiem. Prawo do wnioskowania o zwolnienie z niemieckiego podatku budowlanego przysługuje każdemu przedsiębiorcy prowadzącemu za zachodnią granicą firmę budowlaną, pod warunkiem, że wykaże on brak zaległości podatkowych w Finanzamcie.

W tym celu należy przedłożyć wniosek o Freistellung w odpowiednim niemieckim urzędzie, dołączając do niego niezbędną dokumentację. W Niemczech działają cztery instytucje skarbowe, a przynależność do nich ustalana jest według porządku alfabetycznego:

  • Finanzamt Hameln – przedsiębiorcy na literę A-G;
  • Finanzamt Oranienburg – przedsiębiorcy na literę H-L;
  • Finanzamt Cottbus – przedsiębiorcy na literę M-R;
  • Finanzamt Nördlingen mit Außenstelle Donauwörth – przedsiębiorcy na literę S-Z.

Wśród wymaganych dokumentów wymienia się – oprócz wspomnianego wyżej numeru identyfikacji podatkowej – dokumenty potwierdzające fakt, że wobec przedsiębiorcy nie ma żadnych roszczeń podatkowych, a wszelkie obowiązki fiskalne zostały wypełnione zgodnie z obowiązującym prawem. Podmioty z zagranicy muszą dodatkowo przedłożyć certyfikat rezydencji wraz z wpisem do centralnej ewidencji.

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o Freistellung to zwykle ok. dwa miesiące, natomiast samo zaświadczenie jest ważne przez określony czas – zazwyczaj rok. Istnieje jednak możliwość jego przedłużenia na specjalny wniosek.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Wyzwania i korzyści współpracy z polsko-niemieckim biurem rachunkowym

2 minut czytania
Znajomość przepisów prawno-podatkowych to kompetencja, która w wielu przypadkach działa na korzyść przedsiębiorców. Nie każdy właściciel firmy koniecznie musi jednak posiadać rozległą…
Artykuły partnerskie

Rejestracja samochodu z Niemiec. Omawiamy procedury związane z rejestracją pojazdu krok po kroku

3 minut czytania
Polacy od lat chętnie sprowadzają samochody z Niemiec. Dzieje są tak przede wszystkim dlatego, że na tamtejszym rynku zakupić można używane auto…
Artykuły partnerskie

Pożyczki prywatne – jak je otrzymać i dlaczego są tak popularne?

4 minut czytania
Pożyczki prywatne stały się bardzo popularne na rynku finansowym w Polsce. Dla wielu osób stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych banków, które często…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.