Artykuły partnerskie

Praca programisty – etat kontra umowa B2B

3 minut czytania

Zawód programisty daje dużą dowolność co do formy zatrudnienia. Możesz zdecydować się na etat i wszystkie przywileje pracownicze z tym związane lub podjąć zatrudnienie w ramach B2B. Jak ocenisz, która forma jest korzystniejsza dla Ciebie? Jak powinna wyglądać umowa o pracę, a jak umowa B2B? 

Programista na B2B – zalety i wady

Jeśli interesuje Cię umowa B2B, wzór w przypadku samozatrudnienia może przewidywać trzy formy opodatkowania do wyboru. Są to:

  • podatek liniowy w wysokości 19% (jego wysokość liczona jest bezpośrednio w odniesieniu do dochodu),
  • podatek według skali w wysokości 17% (z uwzględnieniem dwóch progów, a więc 17% do 120 000 dochodu oraz 32% od dochodów powyżej tej granicy),
  • podatek ryczałtowy w wysokości 12% (liczy się go bezpośrednio od przychodu).

Możliwość wyboru formy opodatkowania jest dużą zaletą umowy B2B. Poza tym przedsiębiorca może liczyć na korzystne składki ZUS lub możliwość rozliczania wydatków w ramach kosztów firmy. Programista pracujący na etacie nie ma takiej szansy.

Nielimitowany czas pracy na umowie B2B to z kolei z jednej strony zaleta, a z drugiej wada tej formy funkcjonowania. 

Czy umowa B2B z programistą ma jakieś wady?

Jako przedsiębiorca na tzw. samozatrudnieniu w pełni identyfikujesz się ze swoją działalnością i za każdy projekt osobno. Poza tym samodzielne opłacanie składek i podatków nie jest dla każdego!

Inne przykładowe minusy umowy B2B z programistą to:

  • obowiązek wystawiania faktur,
  • brak oficjalnie wyznaczonego urlopu wypoczynkowego,
  • niepewność rynkowa.

Programista na etacie – plusy i minusy

Z programisty pracującego na podstawie umowy o pracę spadają wszelkie obowiązki związane z rozliczaniem podatków. To duże odciążenie, które w większym stopniu pomaga się skupić na pracy. Składki ZUS także reguluje pracodawca nowo zatrudnionego.

Obok licznych obowiązków pracowniczych programista etatowy może cieszyć się z listy przywilejów, jakie mu przysługują. Przykładami są choćby płatny urlop macierzyński, płatny urlop wypoczynkowy czy wynagrodzenie chorobowe.

Kiedy nie warto pracować na etat?

Programista na etacie kosztuje zamawiającego znacznie więcej niż pracownik na umowie B2B. Te opłaty stanowią składnik wynagrodzenia za dany miesiąc, a to, co trafia na Twoje konto, jest już czystym dochodem. Jego wysokość może być jednak mniejsza niż przy B2B. Warto pamiętać, że rozliczenie podatkowe przy umowie B2B jest bardziej skomplikowane i wymaga prowadzenia własnej księgowości. Z kolei umowa o pracę wiąże się z uproszczonym systemem rozliczeń

Praca na etacie nie jest wskazana również dla osób, które lubią samodzielnie wpływać na strategiczne decyzje dotyczące działalności. Takiej swobody może zabraknąć w Twojej ścieżce służbowej. 

Jak napisać umowę B2B programisty?

Umowę o współpracy może zaproponować sam zainteresowany. Jednak również przedsiębiorca „zatrudniający” może ułożyć wzór kontraktu B2B. Pomyłki w treści mogą Cię nawet słono kosztować. Bezpośrednim wsparciem będzie wówczas generator umów, który jest dostępny np. na legalgeek.pl.

Dobra umowa B2B z programistą obejmuje także zapis o zakazie konkurencji. Celem wdrożenia tej procedury jest ochrona interesów klienta. Zapisy o zakazie powinny zostać sformułowany precyzyjnie i dużym skupieniem.

Aby nie pogubić się w gąszczu kruczków prawnych i zadbać przy tym o swój interes, wypróbuj opcję optymalizacji zapisów kontraktu. Zakup gotowej umowy B2B z jest możliwy po uzyskaniu odpowiedzi na zaledwie kilka krótkich pytań z formularza. Generator umów pozwoli Ci na szybkie i łatwe stworzenie umowy, która spełni wszystkie wymagania prawne.

Jaka powinna być umowa z programistą?

Każda umowa o pracę czy o współpracę powinna zabezpieczać interesy obu stron. Liczy się także zgodność zapisów  z aktualnymi przepisami prawa. 

W ofercie legalgeek.pl takie dokumenty wygenerujesz w kilka chwil bez zbędnego wypełniania formularzy. Pozostaje już tylko podpisanie umowy online i wniesienie opłaty.

Umowa o pracę czy B2B z programistą? Nie ma jednego dobrego rozwiązania. Warto więc rozważyć „za” i „przeciw” obu opcji, aby wybrać tę najlepszą.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak Zarabiać na Płatnych Ankietach Online?

3 minut czytania
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Wprowadzenie do Płatnych Ankiet Online Płatne ankiety online stają się coraz bardziej popularne jako sposób na dodatkowy dochód. Uczestnictwo w…
Zarabianie w internecie

Jak obliczyć wynagrodzenie netto? Przewodnik po składnikach wynagrodzenia

7 minut czytania
Obliczanie wynagrodzenia netto to kluczowy element zarządzania finansami osobistymi. Zrozumienie, jak różne składniki wynagrodzenia brutto wpływają na ostateczną kwotę, którą otrzymujemy na…
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Ile zarabia informatyk?

3 minut czytania
Informatyka to fascynująca dziedzina, której popularność utrzymuje się na stałym poziomie od wielu lat. W miarę wzrostu roli technologii w naszym codziennym…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.