Żyjąc w czasach stałego rozwoju technologii i cyfryzacji, doszliśmy do momentu, w którym cyfrowa rzeczywistość stała się naszym drugim domem. Wyposażeni w komputery, przenośne urządzenia komunikacyjne, telefony oraz coraz to nowe gadżety, jesteśmy aż uwiązani i skazani na technologię.
Dużą wagę przykładamy przez to do rozwiązań, które ułatwiają nam korzystanie z komputerów i elektroniki. Z pomocą przychodzą nam między innymi słuchawki, dzięki którym jesteśmy w stanie połączyć się z naszym urządzeniem i bez tym samym przeszkód odbierać wrażenia słuchowe.
Słuchawki – przetworniki dźwięku
Będące bezpośrednim przetwornikiem dźwięku słuchawki, mają za zadanie przekształcić pole elektromagnetyczne lub inny sygnał analogowy w słyszalną falę dźwiękową. Wykorzystują do tego drgania, znajdującej się wewnątrz urządzenia membrany, przekształcając je w pożądaną przez nas falę dźwiękową.
Dźwięk jest więc niczym innym jak sumą drgań, które przekształcone przez ośrodki słuchowe w naszym mózgu, stają się właściwym dopiero wrażeniem słuchowym. Odbierane przez aparat małych kosteczek w uchu wewnętrznym drgania, biegną początkowo kanałem słuchowym. Odpowiednie słuchawki powinny zatem zapewnić odpowiednią izolację dźwięku od świata zewnętrznego. Gwarantuje to zadowalające wrażenia słuchowe oraz dostateczny poziom głośności dźwięku.
Ze względu na budowę zewnętrzną słuchawek i sposób izolacji fali dźwiękowej, dzielimy je na:
- Słuchawki nauszne — zakładane na uszy, izolują dźwięk za pomocą gąbki okalającej membranę.Słuchawki douszne — zbudowane w sposób, umożliwiający umieszczenie ich w uchu zewnętrznym (małżowinie usznej).
- Słuchawki dokanałowe — wkładane bezpośrednio do kanału słuchowego.
W przypadku pierwszego rodzaju słuchawek te doskonale sprawdzą się w warunkach domowych do pracy przy komputerze, graniu w gry komputerowe oraz odtwarzania dźwięku w warunkach studyjnych. Są najbezpieczniejsze dla uszu, nie powodując uszkodzeń i przeciążeń aparatu słuchowego. Ze względu na swoją budowę wykazują wysoką jakość wrażeń słuchowych, przy jednoczesnej optymalizacji poziomu głośności i odpowiedniej izolacji dźwięków otoczenia.
Słuchawki douszne i dokanałowe zaś zapewniają doskonałą izolację od świata zewnętrznego, jednak przez swoją budowę potrafią uszkadzać słuch. Przydatne są więc do odbierania dźwięku w przestrzeni publicznej, gdzie dźwięki otoczenia potrafią zakłócić odbiór wrażeń słuchowych ze słuchawek. Rekomendowany jest jednak krótszy okres korzystania z tego typu słuchawek, ze względu na wysoki poziom głośności dźwięku.
Przewodowe czy bezprzewodowe?
Drugą istotną kwestią, którą powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiednich dla nas słuchawek, jest kwestia posiadania przewodu bądź jego braku. Jest to bardzo indywidualny aspekt, który różni się w zależności od osobistych preferencji.
Tradycyjne słuchawki przewodowe cechują się doskonałą jakością dźwięku, gdyż nie jest on poddawany kompresji i przekształceniu, które występują na drodze bezprzewodowej. Dedykowane są więc dla koneserów wrażeń słuchowych najwyższej jakości. Amatorzy dobrej muzyki, profesjonalni gracze, czy komponujący w warunkach studyjnych muzycy z pewnością docenią i wybiorą słuchawki przewodowe.
Obecność kabla dla wielu jednak będzie stanowić zbędny i denerwujący element słuchawek, gdyż przeszkadza on podczas wykonywania ruchu i ogranicza możliwość oddalenia się od urządzenia. Dla osób, których priorytetem jest wygoda i swoboda dedykowane są więc słuchawki bezprzewodowe. Zapewniają one co prawda niższą, lecz nadal dobrą jakość odbieranych wrażeń słuchowych, będąc bardziej komfortowe w użytkowaniu. Brak przewodu również wyklucza powstanie wielu uszkodzeń w obrębie kabla, mini jacka oraz połączeń ze słuchawkami.
Kupno słuchawek – na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Przy wyborze odpowiednich dla nas słuchawek powinniśmy kierować się ich przeznaczeniem, rodzajem urządzenia, z którym chcemy sparować słuchawki oraz naszymi indywidualnymi preferencjami.
Na stronach producentów oraz w profesjonalnych sklepach oferujących słuchawki widnieje ich dokładna specyfikacja. Są w niej zawarte ważne informacje o urządzeniu takie jak:
- Zakres impedancji — istotny elektroniczny parametr. Mówi nam o stopniu, stawianego przez urządzenie oporu prądu zmiennego. Wskazuje na kompatybilność słuchawek z odtwarzaczem dźwięku, który powinien mieć kilka razy mniejszą wartość impedancji. Zapewni to o wysokiej jakości dźwięku i zredukuje jego zniekształcenia na drodze przenoszenia.
- Czułość słuchawek — informuje o poziomie ciśnienia akustycznego. Wyrażany w decybelach na miliwaty (dB./mW), Pokazuje nam optymalny poziom głośności dla określonej mocy wejściowej urządzenia.
- Pasmo przenoszenia — zakres częstotliwości, na jakiej będą działać słuchawki. Im większa wartość tego parametru, tym wyższa jakość słuchawek. Wysokie pasmo przenoszenia mówi nam bowiem o lepszej ekspozycji dźwięku na różnej tonacji, co zapewnia o bogatszych i przyjemniejszych dla ucha, wrażeniach słuchowych.
Przy wyborze słuchawek równie istotna staje się wspomniana już wcześniej konstrukcja urządzenia. To właśnie ona decyduje o komforcie korzystania ze sprzętu w różnych warunkach oraz podczas wykonywania określonych czynności.
Każdy słucha, jak chce i kiedy chce!
Przeznaczenie i zastosowanie mają kluczowe znaczenie, gdy chcemy wybrać odpowiednie dla nas słuchawki. Zaopatrzymy się bowiem w inny rodzaj urządzenia w zależności czy idziemy na miasto lub na siłownie, czy zostajemy w domu, oddając się przyjemności słuchania muzyki lub grając w gry komputerowe. Również zaopatrując się w słuchawki potrzebne do warunków studyjnych, będziemy zwracać uwagę na zupełnie różne parametry, od tych wybieranych do słuchania rekreacyjnego.
Słuchawki do przestrzeni publicznej.
Powinny charakteryzować się skuteczną izolacją dźwięków i wytłumieniem hałasu otoczenia. Słuchawki dedykowane do miasta z reguły są kompaktowe, nie zabierają dużo miejsca i są bezprzewodowe. Gwarantuje to komfort ich użytkowania oraz cieszenia się przyjemnym brzmieniem, nawet w zatłoczonej przestrzeni.
Uwaga! Korzystając ze słuchawek na mieście, powinno zachować się szczególną ostrożność, tym bardziej podczas przemieszczania się i wchodzenia np. na jezdnię.
Słuchawki na siłownię.
Słuchanie muzyki podczas ćwiczeń fizycznych, stało się często nieodzownym elementem treningu. Dedykowane do tego słuchawki również powinny zabierać niewiele miejsca. Ponadto ważne jest, by urządzenie nie wypadało z uszu, ponieważ potrafi być to utrapieniem dla wielu ćwiczących. Dobrą więc opcją będą słuchawki dokanałowe z profilowanymi kształtkami do ucha, co dodatkowo wytłumi wszelki, panujący na siłowni hałas. Nie jest wskazana również obecność kabla, który podczas wykonywania energicznych ruchów, może je ograniczać.
Słuchanie muzyki w warunkach domowych.
Rekreacyjne słuchanie muzyki w domu nie wymaga specjalnych udogodnień, jeżeli chodzi o konstrukcje urządzenia. Istotna natomiast jest jakość dźwięku, która powinna zadowalać w cichej i spokojnej przestrzeni. Możemy dla przykładu wybrać słuchawki o wysokiej impedancji, które zapewnią doskonałe, choć cichsze brzmienie.
Słuchawki gamingowe.
Słuchawki do profesjonalnej, nierekreacyjnej gry, powinny charakteryzować się najwyższą jakością dźwięku, wysoką czułością i szerokim pasmem przenoszenia. W dodatku powinny jak najskuteczniej tłumić dźwięki otoczenia, będąc przy tym wygodne i komfortowe dla gracza. Słuchawki gamingowe to urządzenia nauszne i z reguły przewodowe, jednak wielu graczy odchodzi od konieczności kupna bezprzewodowych wariantów słuchawek. Daje to bowiem możliwość wygodniejszej gry bez plątającego się i awaryjnego często kabla.
Profesjonalne słuchawki do studia.
Podobnie jak przy wyżej wymienionych słuchawkach gamingowych, kluczową kwestią jest jakość przetwarzania dźwięku i odpowiednie wygłuszenie tonów otoczenia. Ważne jest, by słuchawki miały odpowiednie parametry. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić tutaj na zakres częstotliwości oraz impedancję. Dodatkowo słuchawki studyjne powinny być komfortowe do długiego noszenia i idealnie dopasowywać się do kształtu głowy. Wykorzystywane w studiach urządzenia są przewodowe, ze względu na brak zakłóceń przy przetwarzaniu dźwięku. Równie istotna staje się więc tutaj jakość przewodu, który powinien być wykonany z wysokiej jakości metali.
Cena a jakość słuchawek
Czy rzeczywiście jest tak istotna, jak intuicyjnie zakładamy?
Słuchawki są produktami mieszczącymi się w szerokim przedziale cenowym. Znajdziemy urządzenia tańsze, których ceny zaczynają się w granicach stu złotych. Są to zazwyczaj słuchawki przeznaczone do rekreacyjnego słuchania muzyki, nieprofesjonalnego gamingu, czy też dla ludzi zaczynających dopiero przygodę ze studiem (np. w warunkach domowych).
Wybierając profesjonalny sprzęt, najwyższej jakości, powinniśmy liczyć się jednak z dość dużym wydatkiem, który nierzadko przekracza pułap kilkuset złotych. Urządzenia te bowiem wykorzystują nowe technologie, które wpływają na jakość przetwarzanego dźwięku. Innowacyjna technologia Smart Beaming na przykład zapewnia osobiste wrażenia słuchowe 3D, emitując dźwięki tuż przy małżowinach usznych. Istotnym również wpływającym na cenę słuchawek aspektem, jest jakość materiałów, z których urządzenie zostało skomponowane, a także sam sposób ich tworzenia.
Najdroższy przedział cenowy obserwuje się w przypadku słuchawek znanych i polecanych marek. Wykorzystują one bowiem technologie personalizowania dźwięku, śledzenia ruchów głowy, czy maksymalną eliminację hałasów otoczenia. Słuchawki w tym przedziale cenowym mogą osiągać kwoty rzędu kilku tysięcy. Gwarantują one najlepsze wrażenia słuchowe, komfort noszenia i spersonalizowanie pod ich użytkownika.
Słuchawki – które najlepsze?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór odpowiednich dla nas słuchawek powinien opierać się przede wszystkim na naszych indywidualnych potrzebach oraz na wymaganiach co do jakości sprzętu. Musimy też zastanowić się nad tym, gdzie najczęściej będziemy z niego korzystać i do czego go wykorzystamy.