Artykuły partnerskie

Komu może przydać się dodatkowa karta SIM?

3 minut czytania

Termin „dodatkowa karta SIM” ma dwie definicje – może oznaczać praktyczne rozwiązanie pozwalające korzystać z kilku numerów jednocześnie (dual SIM) lub możliwość używania drugiej karty z tym samym numerem telefonu na innych urządzeniach. W pierwszym przypadku możesz mieć w smartfonie dwa SIM-y, na przykład prywatny i służbowy. W drugim – możesz włożyć kartę do smartwatcha, tabletu czy routera. Poznaj zalety obu opcji i wybierz tę lepiej pasującą do Twoich potrzeb.

Dodatkowa karta SIM do telefonu, czyli kiedy przyda Ci się dual SIM?

Dual SIM to rozwiązanie umożliwiające korzystanie z dwóch kart SIM z różnymi numerami telefonów na jednym urządzeniu. Smartfon, który obsługuje tę technologię, musi być wyposażony w dwa sloty na karty (jeden z nich może być współdzielony z kartą pamięci). W większości przypadków użytkownik może zdecydować, czy chce, aby obydwa SIM-y były aktywne – zależy to jednak od typu karty.

Trzy podstawowe rodzaje dual SIM-a to:

  • Dual SIM Dual Standby (DSDS) – telefon posiada dwa sloty na karty SIM – obie są aktywne jednocześnie, ale tylko do momentu nawiązania połączenia przez jedną z nich.
  • Dual SIM Dual Active (DSDA) – obydwie karty SIM mogą być aktywne w tym samym czasie. Oznacza to, że można jednocześnie odbierać połączenia czy wysyłać wiadomości z obu numerów.
  • Pasywne Dual SIM – tylko jedna karta jest aktywna, a użytkownik musi ręcznie przełączać się pomiędzy kartami. Jest to najrzadziej spotykane rozwiązanie.

Telefon z opcją dual SIM przyda się szczególnie osobom posiadającym dwa numery, na przykład prywatny i służbowy – dzięki temu nie będą one musiały kupować dwóch urządzeń, aby swobodnie wykonywać połączenia. Aby korzystać z dual SIM-a, trzeba oczywiście posiadać model smartfona pozwalający na umieszczenie w nim dwóch kart.

Dodatkowe SIM-y z tym samym numerem – jakie dają możliwości?

Kilka kart SIM z tym samym numerem to ciekawa i przydatna opcja pozwalająca na korzystanie:

  • Ze smartwatcha – jeśliposiadasz zegarek z obsługą sieci komórkowej, możesz odbierać połączenia i wiadomości nawet wtedy, gdy nie masz przy sobie telefonu (bo na przykład idziesz pobiegać i nie masz gdzie go schować).
  • Z tabletu – tablet wyposażony w slot na kartę SIM pozwala na połączenie się z internetem z dowolnego miejsca. Chcesz popracować w kawiarni? Nie musisz wówczas korzystać z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi.
  • Z routera – włóż kartę SIM do routera i korzystaj ze swoich danych komórkowych dostępnych w ramach oferty komórkowej na wszystkich domowych urządzeniach.

Dodatkowe SIM-y można też umieścić w drugim telefonie – wówczas, gdy ktoś do Ciebie zadzwoni lub wyśle SMS-a, wszystkie urządzenia, o ile będą włączone i w zasięgu sieci komórkowej, dadzą Ci o tym znać niezależnie od siebie.

Co ważne, taką dodatkową kartą SIM może być eSIM, czyli karta wirtualna, której nie trzeba fizycznie umieszczać w urządzeniu. Zainstalujesz ją dosłownie w kilka sekund. Wystarczy kupić odpowiednią ofertę przez internet, zeskanować kod QR i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlającymi się na telefonie albo skorzystać z najprostszej opcji – ściągnąć aplikację Orange Flex i załatwić w niej wszystko od początku do końca.

Dodatkowa karta SIM w Orange Flex

W Orange Flex, czyli nowoczesnej sieci komórkowej działającej w aplikacji, możesz mieć kilka kart SIM z tym samym numerem. I to bez dodatkowych opłat (szczegóły znajdziesz tutaj: https://flex.orange.pl/oferta/dodatkowe-sim). Ich liczba jest uzależniona od tego, jaki plan wybierzesz:

  • 30 zł/mies. – 1 dodatkowa karta SIM,
  • 35 zł/mies. – 1 dodatkowa karta SIM,
  • 50 zł/mies. – 2 dodatkowe karty SIM,
  • 80 zł/mies. – 3 dodatkowe karty SIM.

Jeśli zdecydujesz się na opcję za 35, 50 lub 80 zł, dostaniesz również możliwość skorzystania z pakietów nielimitowanego internetu. Usługa UNLMTD w planie za 80 zł jest dostępna za 0 zł, a w niższych planach możesz ją dokupić na 7 lub 30 dni – w zależności od potrzeb. GB możesz oczywiście wykorzystać w dowolny sposób.

85 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
PoradnikiSieci Komputerowe

Najważniejsze elementy sieci domowej – jak ją zbudować i na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń sieciowych?

3 minut czytania
Każdy z nas w pewnym momencie zda sobie sprawę z tego, jak wiele urządzeń korzysta z dobrodziejstw dostępu do internetu. To, w…
Artykuły partnerskie

Czy warto kupić iPhone’a 14 Pro Max przed wakacjami?

2 minut czytania
Gdy zbliżają się wakacje zdarza się, że przed wyjazdem dopada nas istny szał zakupów! Myślimy także o zmianie telefonu na lepszy, nowszy…
Artykuły partnerskie

Czym wyróżnia się iPhone 14 i czy warto zwrócić na niego uwagę?

3 minut czytania
Każda premiera nowej odsłony smartfona Apple wywołuje spore zainteresowanie. Podobnie było kilka miesięcy temu z debiutem iPhone’a 14 oraz jego trzech bardziej…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.