Cyberbezpieczeństwo

Przed czym chronią sejfy na nośniki danych?

3 minut czytania

W dzisiejszych czasach bezpieczne przechowywanie danych wymaga zastosowania nowoczesnych skrytek, do których mają dostęp wyłącznie autoryzowane osoby. Wbrew pozorom rozwiązania chmurowe stanowią raczej kiepską formę zabezpieczenia danych firmowych lub osobowych. Przechowywanie plików w przestrzeni sieciowej generuje spore ryzyko kradzieży – znacznie większe niż podczas przechowywania plików w sejfach na nośniki danych. Przejrzyj krótki poradnik i dowiedz się, kiedy i dlaczego warto stosować sejfy na nośniki danych.

Sejfy na nośniki danych – co można w nich przechowywać?

W nowoczesnych data sejfach, czyli sejfach na nośniki danych można przechowywać wielkiego rodzaju media transmisyjne umożliwiające gromadzenie informacji w cyfrowej strukturze. A zatem jakie nośniki danych można zamknąć w sejfach, aby te były w 100% bezpieczne? Kilka możliwych opcji to:

  • taśmy magnetyczne,
  • pakiety dyskowe,
  • mikrofilmy,
  • dyski optyczne,
  • taśmy wideo,
  • kasety dźwiękowe,
  • pendrive,
  • elektroniczne dyski przenośne.

Najlepsze sejfy na nośniki danych powinny gwarantować maksymalną ochronę przed oddziaływaniem na dyski warunków zewnętrznych oraz zmiennych temperatur. To podstawowe czynniki, które mogą powodować zniszczenie i utratę danych zgromadzonych na optycznych nośnikach.

Według danych producentów nośników informacji niektóre temperatury oraz wilgotność powietrza mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia medium transmisji przechowywanych informacji cyfrowych. Krytyczne wartości do przechowywania nośników plików to:

  • wilgotność powietrza na poziomie do 85%,
  • temperatura do 55 stopni Celsjusza.

Powyżej tych wartości może dojść do uszkodzenia warstwy magnetycznej nośnika danych, obudowy, a przy rosnących temperaturach może wstąpić zjawisko skracania się zwojów na dyskach oraz rozwarstwiania się układów scalonych na nowoczesnych nośnikach danych.

Jaki powinien być dobry sejf na nośniki danych? Najważniejsze informacje w pigułce

Nowoczesne sejfy na nośniki danych powinny spełniać dwie podstawowe funkcje: antywłamaniową oraz ognioodporną. To podstawa, aby móc bezpiecznie składować dane umieszczone na dyskach twardych i innych cyfrowych nośnikach informacji. Jeśli szukasz sejfów na swoje nośniki danych, koniecznie przejrzyj ofertę firmy Hartmann Tresore: https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/sejfy-biurowe/sejfy-na-nosniki-danych/lista.

W jednym miejscu znajdziesz wiele modeli sejfów na nośniki danych, które spełniają najnowsze normy bezpieczeństwa i są produkowane zgodnie z warunkami certyfikacji PN-EN 1047-1.

Gromadzenie nośników danych w sejfach to gwarancja bezpieczeństwa, o ile wybrany model skrytki jest ognioodporny. Standardem dla takich sejfów jest norma bezpieczeństwa gwarantująca nawet 120-minutową ochronę przed ogniem, która powinna być oznaczona na tabliczce znamionowej jako S120 DIS.

Certyfikowane sejfy na nośniki danych – o co tu chodzi?

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania sejfu na nośniki danych, koniecznie sprawdź, czy wybrany model spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i ma stosowne certyfikaty. Nowoczesne sejfy już na etapie produkcji są umieszczane w piecach hutniczych, gdzie są podgrzewane do temperatury rzędu 1000 stopni Celsjusza.

Następnie skrytki przechodzą tzw. testy udarowe, czyli próbę upadku z wysokości ponad 9 metrów na żwirowe podłoże. Takie procesy certyfikacyjne są gwarancją, że sejf na nośniki danych będzie w stanie utrzymać wewnętrzną temperaturę schowka nie większą niż na poziomie 30 stopni Celsjusza.

Wybierając takie sejfy na nośniki danych, możesz mieć pewność, że umieszczony depozyt z cyfrowymi danymi będzie odpowiednio chroniony, niezależnie od panujących wokół warunków zewnętrznych – nawet w przypadku pożaru.

Bezpieczne przechowywanie cyfrowych danych – sejfy na nośniki danych czy rozwiązania chmurowe?

W sieci można znaleźć wiele przesłanek, które mówią o gwarancji wysokiego bezpieczeństwa danych przechowywanych w tzw. chmurze. Niemniej jednak takie rozwiązania opierają się mimo wszystko na łączności bezprzewodowej oraz wykorzystaniu stacjonarnych serwerów podłączonych do internetu. Taki sposób przechowywania cyfrowych danych zawsze generuje ryzyko kradzieży informacji, np. przez cyberprzestępców.

Aby mieć pewność, że zgromadzone dane są w 100% bezpieczne, warto postawić na profesjonalne sejfy na nośniki danych. Podstawowym zagrożeniem dla nośników danych cyfrowych jest ogień i wysokie temperatury. Magnetyczne nośniki są wyjątkowo czułe na wszelkie zmiany temperatur – na szczęście profesjonalne sejfy na nośniki danych skutecznie chronią je przed skutkami, np. pożaru.

85 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Cyberbezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w chmurze - najnowsze trendy i wyzwania

16 minut czytania
W ostatnich latach chmura stała się jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania danych i realizacji usług internetowych. Przyczynił się do tego rozwój technologii,…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.