Cyberbezpieczeństwo

Co to jest VPN i dlaczego warto z niego korzystać?

7 minut czytania

Internet jest tak zbudowany, że ruch pojedynczego użytkownika, odwiedzane przez niego strony, jego transakcje, czy nawet odwiedzone miejsca można odczytać dzięki unikatowemu adresowi IP jego urządzenia. Informacje te mogą zostać wykorzystane przez reklamodawców, usługodawców czy nawet przestępców. Jak chronić swoją tożsamość w Internecie? Odpowiedź jest prosta, a jest nią VPN.

Czym jest VPN?

Virtual Private Network, szerzej znana pod skrótem VPN. Co to takiego? Jak pisze o VPN blog Kwestia Bezpieczeństwa, jest to wirtualna sieć prywatna, która poprzez szyfrowanie danych zapewnia anonimowość, prywatność i bezpieczeństwo w Internecie. Dzięki temu nikt w sieci nie jest w stanie określić dokładnego adresu IP użytkownika, sprawdzić, jakie strony odwiedza, ani co na nich robi. Rodzajów sieci VPN jest wiele. Są one na przykład wykorzystywane do łączenia się z wewnętrzną siecią firmową z domu albo innego miejsca. Najczęściej, jednak gdy mowa o VPN, chodzi o sieć lub usługę skupiającą się na bezpieczeństwie i prywatności ruchu internetowego. Usługi VPN często oferują dostęp do dużej ilości pojedynczych serwerów VPN.

Jak działa VPN?

VPN działa na zasadzie sieci, z którą łączy się użytkownik, a cały ruch internetowy odbywa się za pośrednictwem tej sieci. Dzięki temu, gdyby ktoś chciał wyśledzić użytkownika po adresie IP, to jedyne, na co trafi, to adres serwera w jakimś odległym zakątku świata, a sprawdzenie odwiedzanych stron czy pobranych plików jest praktycznie niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie wysyłane i odbierane dane są szyfrowane.

Do czego można wykorzystać usługi VPN?

Oglądanie seriali niedostępnych w Polsce? Uniknięcie ataków DDoS? A może anonimowe korzystanie ze stron torrent? Zastosowań usług VPN jest naprawdę sporo, a te najważniejsze są omówione poniżej.

  • Bezpieczeństwo i anonimowość – szyfrowanie ruchu internetowego sprawia, że nikt niepowołany nie będzie wiedzieć, co użytkownik robi w Internecie. Zapewnia to prywatność, ale także bezpieczeństwo, np. w trakcie korzystania ze stron torrent albo odwiedzania witryn niezabezpieczonych, nieposiadających certyfikatów bezpieczeństwa. Pozwala też zabezpieczyć się przed atakami DDoS, czyli próbami przeciążenia połączenia internetowego, skutkującymi niemal zerową prędkością Internetu. Ataki takie są częstą praktyką w przypadku gier sieciowych.
  • Ominięcie blokad regionalnych i cenzury – platformy streamingowe nie wydają niektórych seriali czy filmów we wszystkich krajach, które obejmują ich usługi. VPN pozwala obejść to zabezpieczenie i połączyć się z platformą z serwerów znajdujących się w innym kraju europejskim, a nawet azjatyckim. Zasada ta zadziała również w przypadku cenzury w mediach czy blokad regionalnych w niektórych aplikacjach.
  • Zabezpieczenie stabilności łącza – jest to ważny aspekt dla wielu użytkowników. Szczególną uwagę poświęcają mu gracze gier sieciowych, dla których najmniejsze problemy z połączeniem podczas rozgrywki mogą decydować o przegranej bądź utracie ważnych dla nich przedmiotów. Urządzenie, które zapewnią łączność z Internetem (najczęściej domowy modem), może zostać zaatakowane, np. w formie wspomnianego wcześniej ataku DDoS, a korzystanie z sieci VPN zapobiega takim atakom.
  • Prywatność podczas przeglądanie witryn internetowych – wspomniana wcześniej anonimowość sprawia, że nikt się nie dowie, co robi dany użytkownik w sieci. Skutkuje to również brakiem spersonalizowanych reklam i nieujawnianiem danych reklamodawcą. Dzięki szyfrowanemu ruchowi internetowemu, nikt nie będzie mógł połączyć konkretnego użytkownika z daną aktywnością.

Jak wybrać VPN dla siebie?

Usług VPN jest sporo. Niektóre są darmowe, a inne udostępniane w ramach abonamentów. Jak jednak wybrać usługę dopasowaną do własnych potrzeb, tak żeby uzyskać potrzebne funkcje, ale nie przepłacić oraz nie zostać oszukanym? Wybierając VPN (np. z porównań i rankingów programów VPN) dla siebie, warto zastanowić się, w jakim celu będzie się go używać, jakich funkcji się oczekuje, a jakie są drugorzędne. Dzięki temu wybór będzie trafny i dopasowany do potrzeb.

Najważniejsze cechy sieci VPN

Wybierając usługodawcę VPN warto zwrócić uwagę na szereg różnych cech, których znajomość pomoże podjąć rozsądną decyzję, a także sprawi, że użytkownik będzie wiedział, jakie działania są możliwe, a jakie nie, w trakcie korzystania z danej usługi VPN. Poniżej znajduje się lista tych cech, wraz z omówieniem.

  • Szybkość pobierania/wysyłania
  • Stabilność łącza
  • Ilość i dostępność serwerów
  • Ilość obsługiwanych urządzeń
  • Rodzaj opłaty/subskrypcji
  • Polityka odnośnie logów
  • Funkcje dodatkowe lub dedykowane

1# Szybkość pobierania/wysyłania

W przypadku korzystania z sieci VPN prędkość połączenia z Internetem zależna jest nie od prędkości oferowanej przez dostawcę usług internetowych, ale od prędkości oferowanej przez konkretny serwer. Oznacza to, że użytkownik posiadający w domu bardzo szybkiej połączenie, podczas korzystania z wolnej sieci VPN, zostaje ograniczony do prędkości dostępnej w tej sieci. Jest to istotne w przypadku pobierania plików, oglądania filmów, czy grania w gry, ale może również wpłynąć na czas ładowania się witryn internetowych. Warto wybierając usługi VPN oferujące, jak najwyższą prędkość, ale sama prędkość połączenia jest tylko jedną ze składowych, które powinno się uwzględnić.

2# Stabilność łącza

Mowa tu nie o stabilności połączenia oferowanego przez dostawcę Internetu, ale o stabilności połączenia z serwerami z VPN. Wszelkie przerwy, rozłączenia czy spadki prędkości mogą odbić się negatywnie na komforcie użytkownika. Nieustannie buforujący się film, lagi w grze, czy konieczność częstego wznawiania połączenia, to problemy, których raczej nikt nie chciałby doświadczać. Dlatego właśnie warto wziąć pod uwagę ten aspekt i dowiedzieć się jak stabilne jest połączenie oferowane przez konkretnego usługodawcę VPN.

#3 Liczba i dostępność serwerów

Jest to aspekt ściśle związany z tymi poruszanymi powyżej. Czym więcej serwerów oferuję dany usługodawca VPN, tym więcej opcji wyboru mają użytkownicy. Tym samym, serwery nie są przepełnione, a prędkość połączenia nie jest zmniejszona przez fakt podłączenia dużej liczby użytkowników. Warto też zwrócić uwagę na kraje i regiony, w których serwery się znajdują. Jeśli ktoś zamierza korzystać z VPN głównie w celu obejścia blokad regionalnych, to powinien szukać usług VPN oferujących kilka serwerów w krajach, które go interesują. Tym samym, jeśli kogoś interesuje tylko ochrona prywatności, to wystarczą mu serwery znajdujące się w Polsce, dzięki czemu nie narazi się na wysoki ping czy spadek prędkości połączenia z Internetem.

#4 Liczba obsługiwanych urządzeń

To kolejny aspekt, który może mieć znaczenie dla niektórych użytkowników. Korzystanie z VPN wiąże się zazwyczaj z opłatą abonamentową, w której często określone jest ile urządzeń może jednocześnie korzystać z jednego konta bądź profilu w usłudze. Zdarzają się sytuację, że czasami VPN potrzebny jest na kilku urządzeniach jednocześnie. Wiele osób korzysta z komputera stacjonarnego, laptopa i telefonu w tym samym czasie, inni mieszkają z osobami, które na swoich urządzeniach też chciałby korzystać z VPN. Jeśli zależy im na zabezpieczeniu wszystkich działań jednocześnie, to powinni szukać dostawcy, który oferuję możliwość podłączenia kilku urządzeń naraz, dzięki czemu nie będzie potrzeby tworzenia konta dla każdego urządzenia oddzielnie.

#5 Rodzaj opłaty/subskrypcji

Istnieją darmowe usługi VPN. Istnieją też takie, które udostępniają okrojoną wersję oprogramowania z nałożonymi limitami. Są to dobre sposoby na sprawdzenie oferty albo poznanie, jak VPN działa. Jednak, jeśli ktoś myśli o regularnym korzystaniu z VPNa, to zdecydowanie powinien szukać płatnych usług, bowiem oferują one znacząco lepszą jakość, komfort i bezpieczeństwo. Zazwyczaj opłata jest uiszczana w formie abonamentu, płaconego raz na miesiąc, kwartał bądź rok. Często dostępne są różnego typu pakiety, uwzględniające różną prędkość, ilość dostępnych serwerów, ilość urządzeń, z których można korzystać, a nawet maksymalny transfer do wykorzystania w ciągu miesiąca.

#6 Polityka logów

Ważny aspekt dla wszystkich, którzy cenią sobie prywatność, bądź planują wykorzystać VPN do pobierania filmów czy innych treści objętych prawem autorskim. Z zewnątrz ruch internetowy jest szyfrowany i nikt niepowołany nie uzyska do niego dostępu, ale dostawca usług VPN może prowadzić rejestr akcji wykonywanym w Internecie przez danego użytkownika. Dane te może później sprzedać reklamodawcom bądź udostępnić na żądanie odpowiednich służb. Oznacza to, że w przypadku korzystania z usług takiego dostawcy, zmienia się tylko skala udostępniania swoich danych. Poza samym faktem przechowywania logów z działań konkretnych użytkowników, ważnym aspektem jest również kraj, w którym zarejestrowany jest dany dostawca, a także jurysdykcja, której podlega, dzięki temu można dowiedzieć się, kto i w jakiej formie może zyskać dostęp do danych związanych z korzystaniem z danej sieci VPN.

#7 Funkcje dodatkowe lub dedykowane

Drugorzędna, ale istotna dla niektórych cecha. Warto też wziąć ją pod uwagę, jeśli wybiera się pomiędzy dwoma dostawcami VPN, o podobnej ofercie. Funkcje dodatkowe mogą być różnorodne. Dany VPN może mieć serwery skonfigurowane z myślą o konkretnej grupie docelowej, na przykład graczach. W takim przypadku spodziewać się można serwerów szybkich, z dużym limitem transferu i raczej rozmieszczonych na terenie kraju w celu zmniejszenia wysokości pingu. Dla osób szukających sposobu na obejście blokad regionalnych lepszym wyborem będą dostawcy oferujący liczne i stabilne serwery zagraniczne.

Przemyślane decyzje i sprawdzone rozwiązania

Wybór usługodawców VPN jest naprawdę duży i warto dokładnie sprawdzić daną firmę, zanim wykupi się abonament. Jak w każdej branży, tak i tutaj można natrafić na oszustów i osoby chcące się wzbogacić kosztem innych. Dlatego warto wybierać sprawdzone i polecane rozwiązania, a w trakcie szukania wziąć pod uwagę aspekty wspomniane wcześniej, w celu znalezienia takiego dostawcy, który zaoferuje najlepszy VPN dostosowany do indywidualnych potrzeb danego użytkownika.

Powiązane wspisy
Internet rzeczyTechnologie

Światłowód a rozwiązania smart home - dlaczego warto postawić na superszybki internet

4 minut czytania
Smart home to nieodzowny element przyszłości w naszych mieszkaniach i domach. Kluczową rolę dla poprawnego działania systemu odgrywa jakość i szybkość połączenia…
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak sprzedawać na Allegro? Wystawianie przedmiotów krok po kroku - Poradnik od Apilo

4 minut czytania
Sprzedaż na Allegro może być świetnym sposobem na rozpoczęcie lub rozwinięcie własnego biznesu online. Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych stron e-commerce…
Artykuły partnerskieUsługi IT

Zabezpiecz swój biznes na przyszłość dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym FlowDog

3 minut czytania
W dobie cyfryzacji kluczowym elementem sukcesu jest zdolność do adaptacji i wykorzystania nowych technologii w celu ciągłego doskonalenia i optymalizacji działalności. Rozwiązania…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.