Aplikacje internetoweTechnologie

System ERP: jak wpływa na zarządzanie przedsiębiorstwem?

3 minut czytania

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak system ERP kompleksowo wspiera zarządzanie firmą.

System ERP: klucz do przewagi konkurencyjnej na rynku

ERP jest przeznaczony do zarządzania zasobami i procesami przedsiębiorstwa. Zbudowany jest z modułów i ma jedną bazę danych, do której spływają informacje generowane we wszystkich obszarach firmy: od produkcji, przez sprzedaż po logistykę. Gwarantuje to użytkownikom większą przejrzystość procesów i szybszy dostęp do istotnych danych.

Warto podkreślić, że systemy tego typu cechuje duża elastyczność. To  ostatecznie klient podejmuje decyzję o wdrożeniu wybranych modułów czy rozwiązań dedykowanych. Pozwala mu to tworzyć indywidualną konfigurację, która odpowiada potrzebom przedsiębiorstwa.

System ERP a klasyczne programy do obsługi i porządkowania danych

Przewaga systemu ERP nad np. arkuszami Excel widoczna jest przede wszystkim w jego możliwości do automatycznego zaciągania i porządkowania informacji pochodzących z wielu źródeł w czasie rzeczywistym. Ułatwia to utrzymanie ich aktualności i spójności. Innymi słowy, ERP przekształca organizację opartą na pracy niezależnych silosów, w taką, w której każdy obszar funkcjonuje jako integralny element całości, a praca opiera się na współdzielonych danych. Informacje wprowadzone w jednym dziale (np. magazyn) są od razu widoczne dla pracowników innych (np. BOK).

Usprawnia to działania, zwłaszcza tam, gdzie operuje się dużymi zbiorami danych (BIG DATA), np. branża e-commerce, ale też produkcyjna czy logistyczna.

Kluczowe korzyści wynikające z wdrożenia systemu ERP

Wdrożenie systemu ERP zapewnia firmom wiele korzyści, w tym:

  • wzrost efektywności operacyjnejautomatyzacja procesów redukuje ilość ręcznej pracy i minimalizuje ryzyko błędów, przyspieszając przebieg wielu kluczowych operacji. Przykład? Automatyczne wypełnianie deklaracji VAT czy weryfikacja poprawności dokumentów kosztowych.
  • sprawna realizacja grupowych projektów
    wysoki poziom komunikacji i współdzielona baza danych upraszcza realizację grupowych projektów. Dodatkowo moduł CRM pozwala na modelowanie sprawnego przepływu pracy oraz ewentualną szybką edycja planów dzięki metodzie Drag&Drop.
  • pełna gotowość do zmianotwarta konfiguracja systemu ERP umożliwia szybką adaptację do nowej sytuacji, będącej wynikiem rozwoju działalności czy zmian w otoczeniu biznesowym. Wraz z pojawieniem nowych potrzeb, można wdrażać kolejne moduły lub rozwiązania dedykowane. Dzięki temu, np. kiedy przedsiębiorca rozpoczyna działalność na rynkach zagranicznych, a struktura organizacji staje się rozproszona, nie ma potrzeby wymiany oprogramowania. Obecne narzędzie dostarcza kolejnych rozwiązań zapewniając np. automatyczną wymianę danych między centralą a oddziałem zagranicznym.
  • solidne wsparcie w zarządzaniu finansamipełna kontrola nad kosztami i większa przejrzystość finansowa m.in. dzięki możliwości tworzenia raportów oraz zestawień (sortowanie wg daty czy innych kryteriów). Ułatwia to tworzenie czytelnych symulacji wyników finansowych, co sprzyja podejmowaniu korzystniejszych decyzji inwestycyjnych.

Ile kosztuje system ERP?

Koszt systemu ERP zależy od wielu czynników, takich jak wybrany model zakupu (tradycyjny/abonamentowy), liczba potrzebnych licencji (ilość dostępów do modułów), a także cena wdrożenia i późniejszego utrzymania oprogramowania.

W poczet wydatków związanych z ERP wchodzą także koszty jego rozwoju. Dlatego wybierając odpowiedni system, warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które są szczególnie elastyczne i mogą rozwijać się wraz z firmą. Wyróżnia je m.in.: duża baza danych i szeroki zakres integracji pionowej oraz poziomej. Takie postępowanie pozwoli uniknąć zbędnych wydatków w przyszłości np. wynikających ze zmiany oprogramowania bądź gruntowej rozbudowy obecnego.  

Przykłady systemów ERP

Na rynku dostępne są systemy ERP dostosowane do potrzeb różnych branż. Na przykład Streamsoft Prestiż został stworzony z myślą o wsparciu procesów produkcyjnych. Jest wyposażony w szereg funkcji w zakresie efektywnego planowania i zarządzania procesem wytwórczym, w tym możliwość sprawnego budowania technologii czy rozliczania produkcji w toku. Między innymi dzięki temu optymalizuje pracę już w ponad 500 firmach produkcyjnych.

Z kolei Streamsoft Verto powstał z uwzględnieniem potrzeb branży handlu nowoczesnego. Ma wielojęzyczny interfejs, szeroki zakres integracji z otoczeniem oraz moduły pozwalające na kompleksową obsługę sprzedaży i dystrybucji, takie jak POS i WMS.

Podsumowując, system ERP skutecznie wspiera funkcjonowanie firmy. Optymalizuje  kluczowe procesy i umożliwia sprawną adaptację do zmieniających się warunków rynkowych, co przekłada się na wzrost rynkowej pozycji przedsiębiorstwa.

Więcej przydatnych informacji o systemach ERP przeczytasz tu: https://www.streamsoft.pl/systemy-erp/

101 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Aplikacje internetoweArtykuły partnerskie

Czy recepta przez Internet jest honorowana w każdej aptece?

8 minut czytania
W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w każdej dziedzinie życia, a medycyna nie jest wyjątkiem. Jednym z nowoczesnych rozwiązań, które rewolucjonizuje…
Aplikacje internetowePoradniki

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie do zarządzania projektami w małej firmie?

9 minut czytania
Zarządzanie zadaniami i projektami to codzienność w każdej firmie. Ale, gdy brakuje porządku, robi się bałagan, a wtedy łatwo o stres. Jeśli…
Artykuły partnerskieTechnologie

Jak wykorzystać elementy Arduino i Raspberry Pi w domowych projektach robotycznych?

2 minut czytania
Odkryj, jak elementy Arduino i Raspberry Pi mogą ożywić Twoje projekty robotyki domowej. Sprawdź praktyczne porady i inspiracje. Technologia staje się coraz…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.