Zatrudnienie obcokrajowca to krok, który może przynieść wiele korzyści Twojej firmie. Jednak, aby cały proces przebiegł sprawnie, warto zwrócić uwagę na niezbędne formalności.
Wielu przedsiębiorców mimo opłacalności nie decyduje się na zatrudnianie pracowników z zagranicy ze względu na to, że polskie przepisy są w tym zakresie dość skomplikowane. Należy zwrócić uwagę na obywatelstwo potencjalnego pracownika – tak, obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji i Mołdawii mogą być zatrudnieni w uproszczonym trybie: zamiast zezwolenia na pracę wystarczy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, nie jest wymagana informacja starosty – są zwolnieni z obowiązku jej posiadania. Dodatkowo, obywatele Ukrainy nie muszą mieć nawet tego oświadczenia przed zawarciem umowy, wystarczy tylko złożenie powiadomienia do urzędu o jej zawarciu.
Zezwolenie na pracę typu A – najczęstszy wybór
Najprawdopodobniej jednak interesuje cię zezwolenie na pracę typu A – najczęściej wybierane w wypadku zatrudnienia cudzoziemca spoza Europy.
Należy ubiegać się o nie, jeśli:
- praca będzie wykonywana na terenie Polski,
- siedziba podmiotu zatrudniającego również znajduje się na terenie Polski,
- obcokrajowiec pochodzi spoza krajów UE i EOG,
- obcokrajowiec nie należy do kategorii osób zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (uchodźcy, członkowie rodzin obywateli UE, absolwenci polskich uczelni itd.).
Jeśli jesteś osobą fizyczną, nie prowadzisz działalności gospodarczej ale chcesz zatrudnić cudzoziemców na potrzeby swojego gospodarstwa domowego (na przykład jako gosposię lub opiekuna dla starszego członka rodziny), również musisz wnioskować o dokument legalizujący pracę. Jeśli stanowisko, na które chcesz zatrudnić obcokrajowca, nie znajduje się na liście zawodów zwolnionych z informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych, musisz ubiegać się dodatkowo o nią. Lista takowych zawodów jest różna w zależności od województwa, w którym wnioskujesz o wydanie zezwolenia.
![](https://nety.pl/wp-content/uploads/2025/02/22316-6S0AI9gQesyxljSm-1024x576.webp)
Wniosek o zezwolenie na pracę musi być złożony przez pracodawcę lub jego pełnomocnika. Należy w nim wskazać dokładne warunki na jakich cudzoziemiec będzie pracował, takie jak stanowisko, rodzaj umowy, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie, wykonywane na stanowisku czynności i wiele innych. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że takie zapisy, jakie znajdą się w zezwoleniu, muszą również zostać umieszczone w umowie, którą na podstawie tego zezwolenia zawrzesz z pracownikiem. Do wniosku należy też dodać informacje o certyfikatach, dyplomach i doświadczeniu kandydata, jeżeli są one wymagane na danym stanowisku pracy, a także dokumenty dotyczące samego pracodawcy oraz cudzoziemca. Samo zezwolenie jest ważne maksymalnie trzy lata (w przypadku Umowy o Pracę) lub rok (w przypadku umów cywilnoprawnych) i może być przedłużane.
Właściwy urząd powinien wydać decyzję w przeciągu miesiąca od złożenia wniosku, jednak w tym momencie uzyskanie zezwolenia na pracę typu A może trwać (w zależności od województwa) nawet do 10 tygodni. Czas ten wydłuża się między innymi w przypadku, kiedy nie wszystkie wymagane dokumenty zostały do wniosku dołączone lub wniosek nie został wypełniony poprawnie.
Obowiązki pracodawcy po uzyskaniu zezwolenia
Po wydaniu zezwolenia Twoje obowiązki jako pracodawcy nadal istnieją: musisz informować wojewodę o wszystkich zmianach dotyczących warunków zezwolenia – zmiana stanowiska, siedziby czy niepodjęciu przez cudzoziemca pracy w okresie 3 miesięcy (czyli urząd musi dowiedzieć się, że zezwolenie nie jest np. już aktualne). Wynika to z charakteru zezwolenia – zawsze zawiera ono szczegóły konkretnego zatrudnienia: stanowisko, warunki, okres pracy, dane pracownika oraz pracodawcy, więc w wypadku ich zmiany należy zdobyć nowe zezwolenie lub skorygować aktualne. Jedynym wyjątkiem jest wypadek, gdy polepszasz warunki zatrudnienia (na przykład, podnosisz pensję) bez zmiany obowiązków.
Powierz formalności specjalistom
Jak widać, zarządzanie formalnościami związanymi z zatrudnieniem cudzoziemców może być czasochłonne i skomplikowane. Decydując się na zlecenie tych zadań odpowiedniej firmie, możesz skupić się na rozwoju swojego biznesu, wiedząc, że wszystkie procedury są w dobrych rękach.
Nasza firma MAGFIN, posiadająca wieloletnie doświadczenie w procesach legalizacji każdej strony życia obcokrajowców, zajmie się wszystkimi niezbędnymi dokumentami, wypełni i złoży je zgodnie z przepisami, tak że nie musisz się martwić o presję czasu lub ewentualne błędy.
Ułatw sobie życie i pozwól nam zająć się formalnościami związanymi z zatrudnieniem obcokrajowca. Razem zrealizujmy ten proces w sposób szybki i efektywny!
Podsumowanie do artykułu:
Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce to proces, który wymaga znajomości specyficznych przepisów i procedur. Jak widać, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, takich jak obywatelstwo pracownika, rodzaj umowy, stanowisko pracy i wiele innych. Proces ten może być czasochłonny i skomplikowany, ale z odpowiednim przygotowaniem i wsparciem, można go przeprowadzić sprawnie i zgodnie z prawem.
Pamiętaj, że legalne zatrudnienie cudzoziemca to korzyść zarówno dla Twojej firmy, jak i dla samego pracownika. To inwestycja w rozwój i sukces, która przynosi korzyści obu stronom.