Artykuły partnerskiePoradniki

Monitoring domu i firmy – cyberbezpieczeństwo i dobór rozwiązań

7 minut czytania

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, w ostatnich latach działo się naprawdę wiele. Nauczeni doświadczeniem, stajemy się coraz bardziej odporni na nieprzewidziane zdarzenia i wychodzimy z nich mocniejsi.

Bardzo popularnym tematem stało się szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dzisiaj bezpieczne życie oznacza nie tylko spokój w głowie, ale świadomość zadbania o swój dobytek. Oprócz spokoju fizycznego w obliczu doby internetu stajemy przed tematyką cyberbezpieczeństwa, które staje się bardzo ważne, chociażby do sprawnego funkcjonowania i obiegu danych w firmie.

Jednym z nielicznych sposobów na ochronę mienia są systemy bezpieczeństwa, które nie tylko stanowią podgląd bieżący w obiekcie, ale mogą być zintegrowane z inteligentną analityką obrazu, czy agencją ochrony. Jeśli często przebywamy w podróży, posiadamy kilka oddziałów firmy lub zwyczajnie chcemy dmuchać na zimne warto pomyśleć nad zabezpieczeniem budynku. Zbawienny może okazać się monitoring domu lub firmy.

Wybierając kamery do monitoringu, czeka na nas wiele parametrów i pułapek, chcemy pokrótce opisać na co warto zwrócić uwagę przy doborze urządzeń. Poniżej chcemy wskazać kilka podstawowych pułapek przy doborze monitoringu.

Od czego zacząć dobór systemu zabezpieczeń, który zapewni bezpieczeństwo w Twoim domu lub firmie?

Mamy kilka opcji do wyboru. System zabezpieczeń składa się z powtarzalnych elementów, jest to rejestrator do monitoringu, kamery przemysłowe, dysk twardy do pracy ciągłej o określonej pojemności, okablowanie, przewody do monitoringu, puszki montażowe do kamer, elementy montażowe ułatwiające schowanie poszczególnych składowych zestawów.

Jaki rejestrator do monitoringu wybrać?

Mamy aktualnie podział rejestratorów, składający się na rejestratory analogowe lub cyfrowe IP. Różnią się formatem obsługiwanych kamer. Nowszym i bardziej rozwijanym systemem w wyższej jakości jest monitoring ip. 

Jakie są różnice w rejestratorach do monitoringu?

Ilość obsługiwanych kanałów, czyli określona możliwość podłączenia danej ilości kamer do urządzenia. W tym przypadku, wybierając urządzenie 4 kanałowe nie mamy w przyszłości możliwości rozbudowy, identycznie działa to w przypadku modeli na większą ilość kanałów. Wniosek jest więc taki, że warto spojrzeć na sprawę obiektywnie i już na starcie przewidzieć ile kamer będzie montowanych nie tylko teraz ale i za jakiś czas.

Oprócz ilości kanałów, istotny element to zasilanie w rejestratorze. Najbardziej rekomendowane są aktualnie rejestratory do kamer ip z wbudowanym switchem poe. Oznacza to, że zarówno zasilanie jak i wizja są przesyłane jednym przewodem sieciowym, dzięki czemu nie musimy szykować oddzielnych kabli aby zasilić urządzenia. Stosując jednak takie rozwiązanie musimy pamiętać, że na danej odległości od urządzenia pojawiają się spadki napięcia, natomiast samo zasilanie Poe działa stabilnie średnio do 100 metrów od urządzenia. Warto również stosować przewody o wysokim przekroju i te dobrej jakości z pełną miedzią.

Ważnym elementem jest również ilość obsługiwanych dysków twardych. Oznacza to, że zależnie od wybranego modelu, możemy podłączyć od jednego do kilkunastu dysków twardych, które odpowiadają za określony czas zapisu z kamer. Im lepszej jakości monitoring posiadamy i im wyższa rozdzielczość kamer przemysłowych, tym pasmo zajętości będzie większe. W warunkach domowych w zupełności wystarczają rejestratory Cctv obsługujące jeden lub dwa dyski, natomiast monitoring firmy jest zależny od wielu czynników, na które musimy sobie odpowiedzieć na etapie doboru sprzętu. Aby wydłużyć zapis z kamer, możemy ustawić nagrywanie na detekcję ruchu lub harmonogram zapisu w określonych godzinach. 

Jeśli wybierasz rejestrator IP i chcesz cieszyć się płynną obsługę, zwracaj uwagę na przepustowość. Niejednokrotnie można wybrać rejestrator z przepustowością bitrate  pokroju 80mbit/s w cenie wyższego odpowiednika z przepustowością 160mbit/s. Pasmo bitrate jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli zależy nam na płynnym podglądzie i zapisie kamer IP w wysokiej rozdzielczości.

Elementów, które wyróżniają dobrze dobrany rejestrator do kamer jest cały ogrom, nie jesteśmy w stanie tutaj opisać wszystkich, natomiast ostatni element o którym chcemy wspomnieć, to inteligentna analityka obrazu i współpraca z kamerami IVS. Oznacza to, że nagrywarka w znaczący sposób może ułatwić filtrowanie zdarzeń alarmowych takich jak rozpoznawanie twarzy, przekroczenie linii, czytanie tablic rejestracyjnych i wiele, wiele innych. Odpowiednia nagrywarka do monitoringu to nie tylko funkcje podglądu i zapisu z kamer ale odpowiednio wykorzystywana analiza obrazu, która potrafi w znaczący sposób przyczynić się do poprawy i optymalizacji procesów w firmie ale i szybszego przeglądania wybranych nagrań lub pomyłek logistycznych.

Kamery CCTV – jak wybrać najlepszy model

Podobnie jak w przypadku rejestratorów, wybór kamer jest również bardzo szeroki. Wyróżniamy kamery analogowe i kamery IP. Musimy pamiętać, że jeśli chcemy zamontować monitoring cyfrowy IP, wówczas kamery również muszą pracować w tej samej technologii. Aktualnie system cyfrowy to najnowsza technologia w monitoringu i właśnie te urządzenia są rozwiązaniem przyszłościowym dającym największe możliwości pod względem aktualizacji czy analityki obrazu.

Różnice i serie w monitoringu IP

Rozdzielczość, to element oczywisty czyli im wyższa tym jakość obrazu będzie bardziej szczegółowa i precyzyjna. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że rozdzielczość to tylko jeden z nielicznych elementów, wpływających na skuteczny monitoring. Mamy cały szereg elementów wpływający na jakość zapisu zdarzeń. Tak naprawdę kamery do każdego z obiektów mogą cechować się innymi wytycznymi. 

Ogniskowa w kamerze – jest to istotny element, dzięki któremu kadr obrazu możemy nakierować na interesujące nas fragmenty. Nie ma sensu wybierać kamer z szerokim kątem widzenia, jeśli chcemy precyzyjnie rejestrować przesyłki lub tablice rejestracyjne z danej odległości. Jeśli zastosujemy kamery szerokokątne na dużym dystansie, to mimo wysokiej rozdzielczości kamery mogą nie spełnić oczekiwań.

Popularne ogniskowe w kamerach Cctv:

2,8 mm – czyli najszerszy kąt widzenia ok 100-100 stopni, dający doskonały podgląd monitoringu np na budynkach typu dom jednorodzinny, bliźniak, ogród, podwórko.

2,8-12mm – czyli obiektyw regulowany, umożliwiający regulację kąta widzenia, tego typu ogniskowa umożliwi nakierowanie kadru obrazu na interesujące nas szczegóły na kilkunastu metrach.

5-50mm – czyli precyzyjna widoczność na dalszym dystansie, dzięki czemu możemy uzyskać odczyt np tablic rejestracyjnych z kilkunastu metrów, czego nie umożliwi nam kamera z szerokim kątem widzenia.

Ogniskowa powyżej 50mm – stosowana w kamerach obrotowych, umożliwia podgląd nam znaczącym dystansie nawet do kilkuset metrów, zależnie od wybranych modeli.

Jeśli chodzi o ogniskową, warto wybierać urządzenia z funkcją moto-zoom, są niemal w identycznych cenach jak kamery ze zwykłym zoomem, umożliwiają jednak zdalne sterowanie kątem widzenia, co może ułatwić regulacje kamery bez konieczności fizycznego kontaktu z urządzeniem.

Istotne funkcje. Kamer IP, od których zależy skuteczny dozór i rejestracja zdarzeń

Wybierając monitoring zazwyczaj chcemy uzyskać konkretny efekt, przykładem może być rejestracja twarzy lub wjeżdżających do firmy pojazdów. Aby zniwelować prześwietlenia obrazu, możemy wybrać urządzenia z funkcjami wspierającymi oświetlenie kamery.

HLC/BLC – to funkcje, dzięki którym kamery nie będą zaślepiane przez latarkę lub reflektory. Mówiąc wprost, kamera niweluje światło białe skierowane w stronę urządzenia.

LPR – rozpoznawanie tablic rejestracyjnych wjeżdżających pojazdów. Jeśli wybierzesz kamery LPR z funkcjami ANPR, wówczas możesz zapisać kamery wjeżdżających pojazdów do firmy. Oznacza to pełną rejestrację wszystkich pojazdów w Twoim obiekcie, zapis ich w formie tekstowej. Jest to świetna opcja aby zautomatyzować parking w firmie. Istnieje opcja montażu kamer wraz ze szlabanem i utworzenie białej i czarnej listy pojazdów wjeżdżających do obiektu. Jeśli policzymy koszt kamery ok 4000 zł, zwrot z inwestycji może być naprawdę błyskawiczny.

Autotracking – czyli funkcje śledzenia i podążania za obiektem. Jest to funkcja dedykowana dla kamer obrotowych IP. Oznacza one śledzenie obiektu i rejestrację zdarzeń na długim dystansie. Doskonałe rozwiązanie dla obiektów przemysłowych i dużych placów.

Acusense i sztuczna inteligencja – dzięki wykorzystaniu funkcji kamer inteligentych monitoring może wskoczyć na zupełnie inny poziom. Możemy rozdzielić i pofiltrować zdarzenia takie jak rozpoznawanie twarzy, ludzi, zwierząt, pojazdów a nawet spadających liści czy innych warunków pogodowych. Wybierając kamery ACUSENSE działające na podstawie zdarzeń alarmowych, mamy możliwość znaczącej oszczędności czasu przez szybkie wyszukiwanie interesujących nas nagrań. Jeśli pracujemy w firmie o dużej ilości procesów, jest to niemal konieczność, aby nie tracić cennego czasu na nieistotne wyszukiwanie nagrań minuta po minucie.

Elementy dodatkowe w monitoringu – co warto wiedzieć

Pamiętajmy, że monitoring IP to przewód sieciowy typu ethernet. Nie da się podłączyć kamer IP po przewodzie koncentrycznym. Jeśli posiadamy kable koncentryczne możemy zastosować kamery analogowe czyli tzw hybrydowe. Istnieje również monitoring bezprzewodowy oparty o infrastrukturę WIFI, pamiętajmy jednak, że ma swoje ograniczenia chociażby ze względu na przeszkody między urządzeniami. Zawsze najbardziej stabilne rozwiązania to monitoring kablowy.

Puszki i adaptery do kamer. Każda z kamer może posiadać wysięgnik lub puszki montażowe pasujące do danego modelu. Jest to przydatny element, jeśli chcemy w estetyczne sposób ukryć okablowanie na budynku. Nie ma puszek uniwersalnych, każdy z modeli kamer posiada własne adaptery o odpowiednim rozstawie. 

Oprócz tych elementów, niezależnie czy stosujemy monitoring w firmie czy w domu, warto sprzęt schować. Dlatego pamiętajmy, że warto dobrać szafy rack do monitoringu. Dzięki temu sprzęt będzie ukryty przed niepowołanymi osobami i zamknięty na kluczyk. Dostęp do nagrań osób trzecich możemy zabezpieczyć w bezpieczny i tani sposób.

Podsumowanie – jaki monitoring wybierać

Jest to pytanie tak ogólne jak, który samochód jest dobry. Bądźmy realistami i zdajmy sobie sprawę, że każdy obiekt powinien posiadać odpowiednie dopasowane urządzenia. Nawet budynek tak prosty jak dom, może posiadać różne kamery w obrębie jednej lokalizacji. Wewnątrz pomieszczeń możemy zastosować kamery słabszej jakości, natomiast na bramę możemy skierować kamery wysokiej rozdzielczości z funkcjami moto zoom. Jeśli szukamy monitoringu sklepu internetowego, lub magazynu musimy pamiętać o ogniskowej i rozdzielczości kamer. Zdajemy sobie sprawę, że jednym artykułem nie jesteśmy w stanie wyczerpać tematu, właśnie dlatego szczególnie zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Zabezpieczenia Poznań i dobór indywidualny oparty na wiedzy i doświadczeniu.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak sprzedawać na Allegro? Wystawianie przedmiotów krok po kroku - Poradnik od Apilo

4 minut czytania
Sprzedaż na Allegro może być świetnym sposobem na rozpoczęcie lub rozwinięcie własnego biznesu online. Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych stron e-commerce…
Artykuły partnerskieUsługi IT

Zabezpiecz swój biznes na przyszłość dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym FlowDog

3 minut czytania
W dobie cyfryzacji kluczowym elementem sukcesu jest zdolność do adaptacji i wykorzystania nowych technologii w celu ciągłego doskonalenia i optymalizacji działalności. Rozwiązania…
Narzędzia

Jak sprawdzić, czy strona internetowa nie działa?

6 minut czytania
Prowadzisz stronę internetową, bloga czy sklep internetowy? Jeśli tak, na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest, aby Twoja witryna działała sprawnie…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.