Artykuły partnerskieSieci Komputerowe

Jak zarządzać bezpieczną transmisją danych w organizacji rozproszonej? Poznaj zalety sieci SD-WAN

2 minut czytania

Rosnąca popularność pracy zdalnej sprawiła, że przedsiębiorstwa zaczęły rozważać, jak zoptymalizować koszty zarządzania siecią, wyeliminować problemy z łącznością między pracownikami w różnych lokalizacjach i wzmocnić cyberbezpieczeństwo. Na te potrzeby odpowiada sieć SD-WAN. Jak działa i czym się różni od infrastruktury WAN?

Optymalizacja ruchu sieciowego jest szczególnie istotna dla organizacji rozproszonych, które zarządzają środowiskiem chmurowym z wielu lokalizacji.Wdrożenie sieci SD-WAN sprzyja efektywniejszej pracy zespołu IT oraz usprawnieniu komunikacji między odległymi oddziałami. Korzyści czerpią również klienci, którzy uzyskują dostęp do bezpieczniejszych i wydajniejszych aplikacji.

Jak działa infrastruktura SD-WAN?

SD-WAN (Software-Definied Wide-Area Network) to rozległa sieć komputerowa definiowana programowo. Wyróżnia się m.in. oddzielnym obszarem sterowania (control plane) i przesyłania (data plane).

Jedna płaszczyzna monitoruje transmisję danych, a druga – steruje ruchem, nadając priorytet temu, który ma krytyczne znaczenie biznesowe. Odseparowanie tych obszarów zapewnia elastyczne skalowanie zasobów i płynną współpracę wielu urządzeń sieciowych.

Mocną stroną technologii SD-WAN jest także zautomatyzowany mechanizm ZTP (Zero Touch Provisioning), który eliminuje konieczność manualnych interwencji i zmniejsza ryzyko błędów podczas rozbudowywania infrastruktury. Specjaliści IT są wspierani również w zakresie optymalizacji wydajności ruchu i wykrywaniu anomalii dzięki integracji z usługi z AI.

Co zapewnia SD-WAN?

• Uproszczone zarządzanie siecią – tradycyjne sieci VPN mogą być skomplikowane w nadzorowaniu – zwłaszcza dla firm o wielu lokalizacjach. Rozwiązanie zapewnia scentralizowaną kontrolę i widoczność całej sieci, umożliwiając łatwe wprowadzanie zmian i aktualizacji.
• Zwiększona wydajność – przekierowując ruch przez najbardziej efektywne ścieżki, SD-WAN zapewnia skuteczny dostęp do aplikacji i danych przechowywanych w chmurze, co jest kluczowe dla zespołów zdalnych i hybrydowych.
• Poprawa bezpieczeństwa – dzięki wbudowanym funkcjom zabezpieczającym, takim jak szyfrowanie i firewall, SD-WAN chroni dane firmy przed cyberzagrożeniami, zapewniając święty spokój właścicielom firm.
• Niższy koszt, większa efektywność – optymalizując wykorzystanie łączy MPLS w połączeniu z internetem, SD-WAN oferuje niższe całkowite koszty operacyjne przy jednoczesnym utrzymaniu, a nawet zwiększeniu jakości połączenia.

Dlaczego warto wdrożyć infrastrukturę SD-WAN zamiast sieci WAN w organizacji rozproszonej?

Wdrożenie SD-WAN to strategiczny krok dla firm dążących do transformacji cyfrowej. Zapewnia nie tylko fundament pod zwiększenie efektywności operacyjnej i poprawę konkurencyjności na rynku. Stanowi również platformę dla dalszej innowacji i rozwoju. Dzięki SD-WAN przedsiębiorstwa mogą płynnie przejść do bardziej zdigitalizowanegośrodowiska pracy, maksymalizując przy tym korzyści płynące z nowoczesnych technologii.

Istotną zaletą jest także solidniejsza ochrona przed cyberprzestępcami. Sieć SD-WAN można zintegrować z uzupełniającymi się funkcjami bezpieczeństwa, np. IPS (Instrusion PreventionSystem) i NGFW (Next Generation Firewall). Przedsiębiorstwa, które bazują na WAN, nie mogą używać m.in. sieci VPN (Virtual Private Network).

Co ważne, wdrożenie SD-WAN pozwala na obniżenie kosztów związanych z zasobami sieciowymi, szczególnie w skalującym się przedsiębiorstwie, które wykorzystuje coraz więcej aplikacji w chmurze.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskiePoradnikiTechnologie

iPhone 16 – czy warto przesiąść się z poprzednich modeli?

3 minut czytania
Apple – gigant rynku technologicznego, na przestrzeni ostatnich lat stworzył tradycję, zgodnie z którą każdy rok oznacza premierę nowego modelu. I choć…
Aplikacje internetoweArtykuły partnerskie

KSeF krok po kroku: jak przygotować się na nowy system fakturowania elektronicznego?

2 minut czytania
Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) to jedna z największych zmian w polskim systemie podatkowym ostatnich lat. Według aktualnych założeń od 1 lutego…
Aplikacje internetoweArtykuły partnerskieNarzędzia

Program do faktur jako kluczowe narzędzie w zarządzaniu firmą

3 minut czytania
Czy Twoja firma nadal traci czas na ręczne wystawianie faktur? Automatyzacja tego procesu to jeden z najprostszych sposobów na zwiększenie efektywności i…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.