Spis treści:
- Coraz większa podaż polskich pomp ciepła,
- Znakomity stosunek ceny do jakości,
- Duża dostępność urządzeń,
- Bezproblemowy serwis i dostęp do części zamiennych,
- Pompy opracowane z myślą o polskich warunkach klimatycznych.
Japońskie, niemieckie, szwedzkie – to zdecydowanie najpopularniejsze pompy ciepła na polskim rynku. Większość inwestorów celuje w zakup urządzeń renomowanych, uznanych marek, co teoretycznie powinno gwarantować lata bezproblemowej eksploatacji. Z drugiej jednak strony obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania polskimi pompami ciepła. Czy warto rozważyć zakup pompy rodzimego producenta? Kilka argumentów na tak znajdziesz w naszym artykule.
Warto wiedzieć:
„Jak właściwie działa pompa ciepła? Zasada działania pompy ciepła jest relatywnie prosta. Są to nieskomplikowane w budowie urządzenia, które wykorzystują naturalną energię znajdującą się w powietrzu, wodzie lub w gruncie, w zależności od rodzaju pompy. Pisząc w dużym skrócie i uproszczeniu: pompa pobiera energię z naturalnego źródła, a następnie zamienia ją w energię cieplną do ogrzewania domu, budynku firmowego etc., jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/188-pompy-ciepla
Coraz większa podaż polskich pomp ciepła
Jeszcze do niedawna polskie pompy ciepła mogły uchodzić za rynkową egzotykę. Prawdą jest również, że większość urządzeń polskich marek de facto było produkowanych w innych krajach, przede wszystkim w Chinach, a następnie tylko „brandowanych”, co mogło delikatnie wprowadzać w błąd.
Obecnie wygląda to zupełnie inaczej i nie ma żadnego problemu z tym, aby rzeczywiście kupić polską pompę ciepła. Przykładem będą tutaj urządzenia rodzimej firmy JBG, które pod względem konstrukcji i zastosowanych technologii śmiało mogą rywalizować z produktami bardziej uznanej konkurencji.
Znakomity stosunek ceny do jakości
Nie jest żadną tajemnicą, że polscy producenci pomp ciepła nie mogą się poszczycić tak dobrą renomą jak np. japońscy. Przeciętny inwestor szukający pompy do domu chętniej wybierze jeden z modeli Toshiby czy Panasonica. Chyba, że skusi go bardzo dobra cena. I właśnie tutaj swojej przewagi próbują szukać polscy producenci.
Co ważne, atrakcyjna cena polskich pomp ciepła nie jest okupiona słabą jakością wykonania. Urządzenia czołowych producentów spokojnie mogą być rekomendowane osobom, które szukają pompy na lata i nie chcą mieć z nią żadnych problemów eksploatacyjnych.
Duża dostępność urządzeń
Solidnym argumentem przemawiającym za tym, aby przynajmniej rozważyć zakup polskiej pompy ciepła, jest sytuacja, z jaką od wielu miesięcy borykają się inwestorzy zdecydowani na wybór tego systemu grzewczego.
Mamy na myśli mocno ograniczoną podaż pomp i – pisząc wprost – braki urządzeń na rynku. Dochodzi do absurdów, gdy inwestor nie może kontynuować prac wykończeniowych, ponieważ wciąż czeka na montaż zamówionej kilka tygodni temu pompy.
Tutaj znów przewagę mogą uzyskać polscy producenci, których urządzenia są dostępne praktycznie od ręki, również w sprzedaży internetowej.
Bezproblemowy serwis i dostęp do części zamiennych
Pragmatycznym argumentem za wyborem polskiej pompy ciepła jest to, że rodzimi producenci zapewniają bezpośredni dostęp do serwisu oraz części, co może być niezwykle istotne w momencie awarii czy konieczności wymiany podzespołów podlegających naturalnemu zużyciu.
Wygoda obsługi, specjalista doradza:
„Nawet nowoczesne kotły węglowe z zasobnikiem wymagają od właścicieli regularnych wizyt w kotłowni – choćby po to, aby uzupełnić paliwo, wynieść popiół, oczyścić komorę spalania. W przypadku pompy ciepła nie ma o tym mowy, ponieważ jest to urządzenie w pełni bezobsługowe. Twoje zaangażowanie ograniczy się tylko do przestawienia funkcji na grzanie jesienią i wyłączenia jej wiosną.” Źródło: https://energia360.pl/pompy-ciepla,ac154/przejscie-z-kotla-weglowego-na-pompe-ciepla-jakie-zmiany-zauwazysz-juz-w-pierwszych-tygodniach,2887
Pompy opracowane z myślą o polskich warunkach klimatycznych
Zmiany klimatyczne sprawiają, że w Polsce mamy coraz mniej mroźnych dni, a w wielu regionach kraju od lat nie widziano temperatur poniżej -20 stopni Celsjusza. Nadal jednak żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego, co oznacza, że wybierając system grzewczy musimy uwzględniać skrajne warunki pogodowe.
Polskie pompy ciepła wydają się być skrojone na miarę warunków występujących w naszym kraju, które przez większą część zimy można nazwać jesiennymi, natomiast okresowo przechodzącymi w kierunku wręcz arktycznych. Stąd obecność takich rozwiązań jak np. podgrzewana taca skroplin czy system szybkiego odmrażania ułatwiający rozruch przy niskiej temperaturze.
Ekspert informuje: „Wydajność energetyczna systemu grzewczego opartego na pompie ciepła z pionowymi wymiennikami zależna jest od poszczególnych jego elementów. W szczególności dotyczy to wymienników górnego i dolnego źródła ciepła. Wydatek cieplny górnego źródła zależy od warunków wymiany ciepła między czynnikiem obiegowym a otoczeniem. O jego intensywności decyduje współczynnik przenikania ciepła zależny w głównej mierze od współczynnika przejmowania ciepła od strony przepływającego powietrza.” Źródło: https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR0-0063-0072/c/httpir_ptir_orgartykulypl131ir28131293072pl.pdf
Te argumenty powinny skłonić Cię do zapoznania się z ofertą polskich pomp ciepła, które już teraz stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla znacznie droższych urządzeń japońskiej czy niemieckiej konkurencji.