Praca zdalna jest obecnie niezwykle popularną formą pracy. Freelancerzy chwalą sobie między innymi brak unormowanego czasu pracy i możliwością sterowania własną karierą. Ale istnieją również pewne minusy. To między innymi duża niepewność dochodów. Zwłaszcza u początkujących freelancerów. Z poradnika dowiesz się jak temu zaradzić.
Niestabilne dochody freelancera – co musisz wiedzieć?
Zdalna forma pracy to przede wszystkim ciągłe poszukiwanie zleceń. Przykładowo programista PHP działający jako jeden z trybów Software House ma zapewnioną stałą pracę. Zwykle w obrębie konkretnego długoterminowego projektu. Jako freelancer wykonujesz pojedyncze zlecenia. Może się oczywiście trafić bardzo duży projekt, który zwiąże Cię ze zleceniodawcą na kilka miesięcy. I będzie też oznaczał stały dopływ gotówki.
Rynek freelance charakteryzuje również pewnego rodzaju sezonowość. Najwięcej ofert pojawia się między październikiem a kwietniem. To właśnie końcówka roku staje się dla zdalnych specjalistów (nie tylko wspomnianych wyżej PHP developerów) czasem, kiedy mogą przebierać w ofertach.
Jak poradzić sobie z niestabilnym dochodem?
Rozwiązań jest kilka, ale skupimy się na najlepszych. Po pierwsze – nie uciekniesz od kontroli wydatków. Musisz mieć świadomość, że nie masz stałej pracy, a więc i wypłaty. To jedna kwestia.
Warto również dbać o swoich obecnych zleceniodawców. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim współpracę pozbawioną problemów związanych z terminowym oddaniem zlecenia. Wielu freelancerów nie zdaje sobie sprawy, że ma to ogromny wpływ na ponowny wybór zdalnego specjalisty do kolejnego zlecenia. Budowa sieci kontaktów – zleceniodawców pozwala na stały dochód gotówki. Jednocześnie często oznacza polecenie Cię firmom szukającym freelancerów.
Sprawa o której już wspomnieliśmy, czyli kontrola wydatków. Poniżej znajdziesz przykładową aplikację finansową. Pomoże ona okiełznać Twój budżet.
Koniecznie też zadbaj o reklamę. Marketing i promowanie własnych usług to obecnie jedno z najważniejszych zadań dla freelancerów. Możesz to zrobić sam, jeśli posiadasz wiedzę na ten temat. Natomiast portale dla freelancerów (miejsca, gdzie możesz znaleźć zlecenia) oferuję narzędzia w ich obrębie, które dają szansę na dotarcie do dużej liczby chętnych na Twoje usługi.
Samodyscyplina freelancera – na co zwrócić uwagę?
To drugi najczęściej występujący problem u zdalnych specjalistów. Brak szefa „ nad głową” i stałych godzin pracy może prowadzić do rozluźnienia dyscypliny. To z kolei w bardzo krótkim czasie może przynieść problemy finansowe.
W jaki sposób nauczyć się dyscypliny w pracy freelancera? Skup się na kilku krokach.
- Dziel zlecenie na małe kroki. Cały czas oczywiście pamiętając o terminie oddania pracy.
- Planuj z krótkim wyprzedzeniem. Na przykład działania na trzy najbliższe dni.
- Unikaj w czasie w działań związanych ze zleceniem rozpraszaczy (na przykład Social Mediów, przeglądania ulubionych stron).
- Zbuduj pewien zestaw codziennych nawyków związanych z wykonywaniem pracy. To może być na przykład ustalenie konkretnych godzin w których skupiasz się na zleceniach.
Jeśli dopiero zaczynasz pracę jako zdalny specjalista, a miałeś wcześniej problemy właśnie z dyscypliną, zwróć szczególną uwagę na powyższe punkty.
Przydatne narzędzia dla freelancerów
- Trelo – to świetne rozwiązanie do nauki samodyscypliny. Trelo jest aplikacją, która pozwala zarządzać zadaniami. Jest dostępne w wersji darmowej (Basic). Bardziej rozbudowane funkcjonalności wymagają stałej comiesięcznej opłaty.
- Calendly – to z kolei narzędzie, które pozwoli Ci okiełznać terminy rozmów ze zleceniodawcami. Dzięki temu opanujesz sytuację, gdy masz jednocześnie kilka projektów do wykonania. A to z kolei pozwala budować swoją markę. Jednocześnie unikniesz problemów z finansami, które są efektem niedotrzymania terminów.
- Kontomierz – polskie narzędzie przeznaczone do zarządzania domowym budżetem. Ty za to możesz je wykorzystać, aby kontrolować swoje przychody związane z pracą jako zdalny specjalista. Powinna Ci do tego wystarczy darmowa wersja tej aplikacji.
- Toggl – ostatnie narzędzie pozwoli Ci w efektywny sposób zarządzać swoją pracą. Aplikacja ta monitoruje czas wykonywania zadań przy komputerze. Oczywiście to tylko jej podstawowa funkcja. W zupełności wystarczy Ci jego darmowa wersja.
Warto również śledzić portale dla freelancerów, ale też grupy na Social Mediach. To społeczności na których często można znaleźć przydatne wskazówki. Również te dotyczące opisanych wyżej problemów. Doświadczenie innych freelancerów pozwoli Ci między innymi uniknąć przykrych finansowych wpadek. Znacząco również ułatwia wejście w świat zdalnych specjalistów. Przede wszystkim takie portale dają szansę na zadanie pytań, które nurtują Cię w związku z pracą jako zdalny specjalista.
Freelance to świetne rozwiązanie jeśli zadbasz o kilka rzeczy. Opisywana tutaj samodyscyplina i kontrola wydatków i zarobków z poszczególnych zleceń to najważniejsze aspekty. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej będzie Ci się poruszać w świecie freelancingu.