Cyberbezpieczeństwo

Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej

3 minut czytania

Internet zrewolucjonizował sposób w jaki korzystamy z banków oraz naszych zasobów finansowych w nim zdeponowanych. Dokonanie przelewu, płatność za zakupy, czy sprawdzenie ile pozostało nam pieniędzy na koncie nie wymaga od nas pojawienia się bezpośredniego w placówce banku. Wirtualizacja procesów bankowych oraz zlecanie spraw bez potwierdzenia fizycznego Twojej tożsamości sprawiła jednak, że bankowość elektroniczna stała się narażona na ataki cyberprzestępców.

Oto zasady, które zmniejszą ryzyko stania się ofiarą hakerów w zakresie bankowości:


Nigdy nie otwieraj stron bankowych klikając w link do nich kierujący

Phishing to jedna z najpopularniejszych metod włamań na konta bankowe. Polega na podszywaniu się przestępcy pod bank w celu wyłudzenia od konkretnej osoby pożądanych informacji lub skłonienia jej do określonych działań.Cyberprzestępcy tworzą identyczne strony do stron bankowych o bardzo podobnych adresach www. Następnie wysyłają wiadomości e-mail z podstawionym linkiem lub umieszczają reklamy w internecie lub wyszukiwarkach w celu złowienia potencjalnych ofiar.Nieświadomy użytkownik podaje login, hasło a niekiedy nawet otrzymany kod SMS, umożliwiając tym samym dokonanie transakcji ze swojego konta na rzecz hakerów.Dla tego, wchodząc na stronę bankową zawsze wpisuj ją ręcznie i sprawdzaj czy jest zabezpieczona i zaszyfrowana.


Nie korzystaj z bankowości elektronicznej w sieciach ogólnie dostępnych (np. darmowych)

Ogólnie dostępne sieci są ulubioną miejscem ataków cyberprzestępców. Są oni tam bardziej anonimowi, ponieważ trudniej ustalić z jakiego konkretnie urządzenia lub lokalizacji atakowali. Nigdy nie masz pewności, czy sieci nie podsłuchuje haker, który może przechwycić informacje wysyłane przez Ciebie do serwisów zewnętrznych np. login i hasło do banku.


Nie korzystaj z bankowości elektronicznej na urządzeniach, które nie są zaufane.

Nie ufaj żadnym urządzeniem nad którymi nie masz kontroli. Nigdy nie wiesz czy komputer znajomego, w kawiarni internetowej czy laptop kolegi z pracy nie ma zainstalowanych KEYLOGGERÓW, nie ma wirusów, trojanów i innych programów szpiegujących.Jeżeli nie musisz, nie korzystaj z bankowości elektronicznej na nie swoich urządzeniach.


Korzystając z bankowości elektronicznej, upewnij się, że masz aktywną i aktualną ochronę przeciwwirusową.

Wirusy, programy szpiegujący czy trojany to bardzo popularna przyczyna bezwiednego przekazania danych do logowania na konto cyberprzestępcom. Mogą one również modyfikować adres serwerów pod którym znajdują się np. strony banków w celu przekierowania ruchu na podstawioną stronę.Zawsze miej zabezpieczenie w postaci programu antywirusowego. Aktualizuj bazę wirusów. Skanuj urządzenia regularnie. Działanie takie znacznie zwiększy poziom Twojego bezpieczeństwa.


Zmieniaj hasła do bankowości elektronicznej nie żadziej niż raz na miesiąc.

Regularna zmiana haseł dostępu to jedna z lepszych metod zapobiegania włamaniom na różnego rodzaju konta.Nawet jeśli Twoje hasło zostanie ujawnione, czy hakerzy włamią się i rozkodują Twoje hasło z jakiejś strony www, dzięki temu, że będziesz zmieniać hasło regularnie, uzyskane przez nich informacje będą bezużyteczne.


Używaj silnego i unikalnego hasła do konta banku.

Cyberprzestępcy mają dostęp do milionów jak nie miliardów standardowych haseł. Używając prostych haseł umożliwiasz im włamanie się na Twoje konto z użycie metod Brute Force. W hasłach nie używaj imion czy nazwisk swoich lub osób najbliższych. Nie używaj numerów identyfikacyjnych np. PESEL czy dat urodzenia.Hasło powinno być długie, zawierać znaki specjalne, spacje i raczej być w formie zdania niż pojedyńczego sformułowania.Do wrażliwych serwisów jak konto bankowe stosuj różne, unikalne hasła. Złamanie hasła w innych serwisach w których masz konta nie spowoduje automatycznie przechwycenia kolejnych kont usługowych.


Nie publikuj numeru Twojego telefonu służącego do autentykacji i zatwierdzania transakcji.

Cyberprzestępcy dysponujący dostępem do Twojego rachunku potrzebują kodu z SMS do potwierdzenia transakcji. Jeśli poznają Twój numer telefonu, mogą także podmienić wiadomości weryfikacyjne z banku.Niektóre osoby publikują swój numer telefonu na stronach internetowych, w mailach, czy drukowanych wizytówkach. Nie rób tego jeżeli jest to Twój numer do weryfikacji transakcji w banku.


Weryfikuj bankowe kody SMS.

Cyberprzestępcy dysponujący dostępem do Twojego rachunku potrzebują kodu z SMS do potwierdzenia transakcji. Jeśli haker poznał Twój numer telefonu, może także podmienić wiadomości weryfikacyjne z banku. Pamiętaj, aby dokładnie czytać takie SMS-y i sprawdzać, czy zgadza się kwota operacji oraz numer rachunku odbiorcy.


Monitoruj swoją aktywność na koncie bankowym.

Sprawdzaj datę ostatniego logowania do bankowości elektronicznej. Dzięki temu możesz wykryć czy ktoś obcy nie logował się do Waszego elektronicznego konta bankowego. Wczesne rozpoznanie może uratować Waszą zgromadzoną fortunę.W przypadku wykrycia, że ktoś inny zalogował się do Waszego konta, natychmiast zmień hasło do konta i zgłoś sprawę do banku.


Jeżeli zgubisz swoje tokeny do dokonywania transakcji lub zginie Ci telefon na który przychodzą SMS, natychmiast zablokuj te środki autoryzacji.

Zaginięcie jednego z tych przedmiotów umożliwiających podwójną autentykację, może nie być przypadkowe. Na wszelki wypadek zablokuj je w celu uniknięcia większych problemów.Blokady możesz dokonać zazwyczaj on-line ale również i telefonicznie.


30 posty

O autorze
Cześć!
Na co dzień pracuję na pełny etat w jednym z publicznych instytutów naukowych jako kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa.
Ta ostatnia funkcja to bardziej jako dodatek do standardowych obowiązków i nie czuję się guru w tym zakresie. Wieloletnie, praktyczne doświadczenie uświadamia mi jednak jak bezpieczeństwo w cyberprzestrzni i nasza prywatność i ochrona danych osobowych są istotne, dlatego na łamach tego blogu także nieco o tym bezpieczeństwa będę pisał.
Tematem, który jest mi jednak bliższy sercu, to temat związany z zarabianiem w Internecie - głównie sposobów monetyzacji serwisów internetowych, blogów, aplikacji i narzędzi, tak by nie zajmowały czasu i stanowiły raczej pasywny dochód.
Osobiście sam zarabiam na różnych serwisach internetowych i ciągle "strzelam" mając nadzieję, że w końcu "trafię" w aplikację, która przyniesie mi miliony. Póki co zadowalam się bardziej tysiącami i w tym zakresie postaram się wam przybliżyć ten rynek.
Artykuły
  Powiązane wspisy
  Cyberbezpieczeństwo

  Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę przez internet?

  9 minut czytania
  Możliwość wzięcia pożyczki on-line (tzw. chwilówek) w pewnym sensie zrewolucjonizowało sposób zarządzania finansami wielu Polaków. Żeby uzyskać pieniądze na nieprzewidziane wydatki, nie…
  CyberbezpieczeństwoPoradniki

  Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

  4 minut czytania
  Sieć Wi-Fi to jeden z najbardziej podatnych elementów infrastruktury sieciowej na włamania przez hakerów. Aby utrudnić im to zadanie, trzeba wprowadzić jak…
  Cyberbezpieczeństwo

  Bezpieczna praca zdalna

  5 minut czytania
  Wykonywanie czynności zawodowych w domu wiąże się z wieloma korzyściami. Daje to większą elastyczność godzin pracy, oszczędność czasu – na przykład na…
  Zapisz się do naszego Newslettera

  Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.

  1 Komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ×
  Ochrona prywatności

  Usuwanie danych osobowych z sieci